Kevés jobb dolgot tudunk a tavaszi kirándulásoknál, ezért összegyűjtöttünk tíz látnivalót a tavaszi Zalában, melyek szinte mindegyike gyerekekkel és kutyussal is látogatható.
Szépkilátó, Balatongyörök
A Balaton-part legszebb panorámájaként aposztrofált Szépkilátó nemrégiben újult meg, így a már amúgyis felejthetetlen élményhez a teraszos kilátópontok adják meg a zalai látnivaló alaphangulatát. A Szépkilátóból a Balaton-felvidék Tanúhegyei rajzolódnak a szemed elé.
A kilátópont alatt néhány lépésnyire pedig ott bugyog a Római-forrás, ami a római korban bőséges vízzel látta el az egykor itt található villát és a hozzá kapcsolódó fürdőt.
Kirándulástipp: Ha időd engedi, érdemes felsétálni a Becehegyi Szentháromság kápolnáig, hiszen a Panoráma utcából végig lenyűgöző a kilátás.
További kilátók Balatongyörökön, amiket meglátogathatsz >>

Dubai-tó és vízesés, Zalaapáti
Bár szelíd lankáink nem a sebesen mélybe zúduló víztömegekről ismeretesek, mégis akad itt egy különleges hely, ami mindenkit azonnal kirándulásra csábít. A Dubai-vízesés vagy ahogy a térképen található, Dubai-forrás Zalaapáti és Gétye között található, megközelíteni Zalaapáti, Diófasor utcából lehetséges.
Az épített gát, túlfolyó az egykor még a felette lévő tavacska medrét tölthette fel. (Mára az erdő vette át az uralmat.) A csobogó és a tó nevét egy évszázadokkal ezelőtt itt található településről, Dubáról kapta.
A vízesés és a patak környezetét odvas keltikék díszítik.

Kányavári-sziget, Kis-Balaton
Ébredő természet, kuruttyoló békák, csicsergő madarak… Valami ilyesmi hangulatra számíthatsz tavasszal a Kányavári-sziget Búbos vöcsök tanösvényének bejárása során. A tanösvény körülbelül 2 km hoszzú érint egy madármegfigyelő állomást és egy kilátót is.
Programtipp a Kányavári-szigeten
A Kis-Balaton földi paradicsomát 2020 óta már a vízről is meglátogathatod könnyed kenutúra keretében. Élménybeszámolónkat és tudnivalókat a Kányavári Kenutúráról itt érheted el.

Csácsbozsoki és Budafapusztai Arborétum
A Csácsbozsoki Arborétum Zalaegerszeg keleti határán fekszik, ahol teljesen elfeledkezhetsz a külvilág zajáról. Az „erdei kert” a főút mellett található, mégsem szűrődik be a száguldó autók zaja. Főleg ilyenkor, a madárcsicsergéstől hangos tavaszi időszakban.
A fenyves ligetek között keskeny patak kanyarog és több helyen kis hidakon lehet átkelni a kicsit lápos részeken. Itt megcsodálhatod a mocsártölgyeket, mocsári ciprusokat és májusban az virágzó azálea bokrokat.
Tudj meg mindent a Csácsobozsoki Arborétumról! >>
A Budafapusztai Arborétum Bázakerettye és Kistolmács között helyezkedik el. A területen több mint 200 különleges növényfajt fedezhetsz fel, a fafajok javarészt Észak-Amerikából, Ázsiából és Észak-Európából származnak. Kiemelkedőnek számít a jegenye és mamutfenyő állomány.
Az arborétumok meglátogatása gyerekekkel is remek programnak számítanak. A Budafapusztai Arborétumban például a gyerekeknek ott a Makk Kaland játszótér, amíg a felnőttek a fűben élvezhetik a természetben töltött időt.
Nyitva 2024.04.01-től!

Azáleás-völgy, Zalaegerszeg
A Zala megye csodájaként is ismert Azáleás-völgy kihagyhatatlan programpontja a zalai kirándulásnak. Az azáleabokrok csúcsvirágzása májusra esik. A piros, rózsaszín, fehér és sárga színű bokrok ilyenkor pazar látványt nyújtanak. Illata leginkább csak a sárgának, de az már messziről jól felismerhető.
Olvass tovább az Azáleás-völgyről! >>

Bödei energiadomb és Szent Mihály kápolna
A gyógyító erejű bödei energiadomb Zala megye 7 csodájának egyike, amely nemcsak különleges energiákkal rendelkezik, de a környezete is magával ragadó.

A domb gyógyító energiáira Böde János természetgyógyász lett először figyelmes egy feltárás során. Meggyőződése szerint ezen a dombon találkozhatunk az “erővel”, mely a világon több helyen is jelen van: Lourdes-ban, Medjugorje-ban, Fatimában és Tápiószentmártonban. Ezeken a helyeken az embereknek lehetőségük van az „erő” segítségével mielőbb letudni betegségeiket, fájdalmaikat.
A közeli Zalaszentmihályfán pedig a középkori Szent Mihály templomot keresheted fel.

Kávási Boronaút, Kávás
Kávás, egy apró település mindössze 12 km-re Zalaegerszegtől, elbűvölő múltidéző boronapincékkel és gondozott udvarokkal vár, ahol kellemes sétát tehetsz a családdal. A göcseji tájra jellemző domboldalakról lefutó szőlőültetvények, gyümölcsösök és fenyőfákkal szegélyezett utak lenyűgöző látványt nyújtanak. A Kávási Boronaút közel 5 km hosszan kínál lehetőséget arra, hogy betekintést nyerj az egykori és a mai zalai vidék mindennapjaiba.

Kerka Vízimalom, Szécsisziget
Kerka Vízimalom, már a neve is olyan mesebelien cseng.
A malom a dél-zalai településen, Szécsiszigeten, a Kerka holtága mellett található, ami felújított pompájában vár minden látogatót. Különlegessége, hogy akkoriban három vízikerék működtette a malmot, amit kívülről meg lehet nézni. Az épület ma múzeumként üzemel, a belső terében a malom több eredeti berendezése, a zalai malmok képtárlata, molnár eszközök vannak kiállítva.
Kéthetente szombaton a malom udvarán termelői piacot is tartanak, ahol mi mást, mint a környékbeli termelők portékáit tudod beszerezni.
Medvehagyma ösvények a Keszthelyi-hegységben
Márciusban és áprilisban Zalában sok helyütt zöld szőnyeg borítja az erdő alját, amely az évszak második felére fehérré változik. Érdemes kihasználni ezt az időszakot és a tavaszi napsütésben tenni egy sétát vagy egy nagyobb, akár egész napos kirándulást a medvehagymával szegélyezett erdei ösvényeken.
A Keszthelyi-hegységben két útvonalat is ajánlunk.
A Medvehagyma-tanösvényt a Láz-tető lábánál megbújó Vállus településétől vagy a Büdös-kúti pihenőtől indíthatod. Mindkettő autóval könnyen megközelíthető. A Keszthelyi-hegység 13 km-es útvonalán forrás, tengernyi medvehagyma, két kilátó csábít egész napos kirándulásra.
Az útvonalat ide kattintva tudod letölteni.
A Tátika lábánál található ősbükkös alja is medvehagymától látványos tavasszal. Mi egy körtúrát ajánlunk a meglátogatásához.

Kőszikla-szurdok
A helyiek által csak Kiciklaként becézett természeti képződmény egy rövid, kb. 2 km-es, viszont annál kalandosabb, 90 méteres szintkülönbséget és létrázós részeket tartogató szurdoktúrára ad lehetőséget. Az akadályok ellenére is végigjárható 1-1,5 óra alatt, ráadásul a választott útiránytól függően az elején vagy a végén egy különleges, energiamezők által keresztezett és forrásokkal frissített bükkösben is megpihenhettek.
Csak száraz időben, felkészült túrázóknak ajánljuk!
Tudnivalók a Kőszikla-szurdokról >>

Élményekkel teli tavaszt kívánunk!
Fotó: Varga Zsófia, Adorján Flóra // Szeretünk Zala
A cikk 2024.03.29-én jelent meg először.