Elérkezett a hűvösebb pulóveres idő, az ősz szele zümmög már a Kis-Balaton vidékén is, ami egyet jelent a nagy kirándulásokkal és beltéri programokkal. A Zala folyó torkolatvidéke számos látnivalóval várja a kirándulókat. Készen állsz, hogy felfedezz jónéhányat a Kis-Balaton látnivalói közül?
Mocsaras, páratlan élővilágban gazdag Kis-Balaton
Gondoltad volna, hogy régen a Kis-Balaton egybefolyt a Balatonnal? A Zala folyó torkolatvidékeként is emlegetett tónál főleg a szabályozási tevékenységek miatt azonban a vízszint jelentősen lecsökkent, a területet elválasztva ezzel Balatontól.
A mai napig valami mégis összeköti a Kis-Balatont a Balatonnal, ami nem más, mint a Zala folyó. A 126 kilométer hosszúságú folyó a nem is egy, hanem két tóból álló Kis-Balatonban körülbelül 100 napot bolyong, hogy megszabaduljon hordaléka nagy részétől és lerakja a tápanyagát. Dolga végeztével aztán leér a Balatonig.
A mindig mocsaras vidék 1951 óta védett terület, belső részeire csak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park által szervezett túrák során lehet bemenni.
Most összeszedtünk Neked 7+1 programot, melyekkel igazán kalandos módon ismerheted meg a terület élővilágát és páratlan kincseit.
A Kis-Balaton látnivalói a kíváncsi természetkedvelőknek
Szervezett túrák a Kis-Balatonon
1. Kenutúra a Kányavári-sziget körül
A különleges élmények kedvelői kipróbálhatják magukat egy laza kenutúrán a Kányavári-sziget körül. A 2-2,5 órás program során a Kis-Balaton védett vizein evezhetsz. Miközben a kenuk csendesen és óvatosan siklanak a Kis-Balaton vizén, megismerkedhetsz az emberi szemnek látható és láthatatlan felszíni és víz alatti élővilággal, valamint a Balaton víztározójának történetével.
Gyerekekkel és kutyával is lehet érkezni, utóbbival akkor érdemes, ha a kutyus bírja a vízitúrát, mert útközben nincs lehetőség kiszállásra, megállásra.
A túra a Kányavári-híd melletti csónakházból indul, az autót az itt található parkolóban lehet hagyni. A kenutúrára előzetes bejelentkezés szükséges.
2. Diás-sziget, a Tüskevár helyszíne
Ha Te is Fekete István Tüskevárának és Matula bácsi meséjén nőttél fel, akkor a Diás-sziget Neked való program. A kiindulópont a Kis-Balaton Látogatóközpont, ahonnan a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szervezett túrája keretében körbejárhatod a titokzatos lápvidéket, bepillanthatsz a Matula kunyhóba és megszemlélheted a fokozottan védett madarakat is.
Olvass utána a túrának és mindenképpen tervezd be a kis-balatoni látogatásod listájába: A Diás-sziget sokkal több, mint ifjúsági regény helyszín >>
Kirándulás a Kányavári-szigeten
3. Séta a Búbos-vöcsök tanösvényen
A sziget gyalogosan is körbejárható a Búbos vöcsök tanösvényen, aminél ősszel nincs is jobb program. A színesedő fák árnyékában sétálni a Kis-Balaton területén felejthetetlen élmény.
A sziget szimbolikus, hídjáról, melyet az 1980-as években adtak át, varázslatos kilátás nyílik. Ezen átsétálva juthatsz el a Búbos vöcsök tanösvény kiindulópontjához, de előtte mindenképp időzz el egy kicsit a hídon, csodáld meg a vízi világot. Ha jó időben jössz, akár még a kenuzókat is elcsípheted.
A 15 állomásból álló 2 km-es út során megismerheted a terület egyedülálló madárvilágát, a sziget denevérfaunáját, valamint a Kis-Balatonon végzett vízügyi tevékenységeket. Mindeközben a hatalmasra nőtt öreg fák alatt sétálva hallgathatod a madarak csiripelését.
A szigeten egy kilátó és egy madármegfigyelő állomás is található, ahonnan pazar kilátás nyílik a vidékre: Nagyradára és Zalaszabarra, a szemközti szőlőhegyekre.
TIPP:
Próbáld ki a tűzrakóhelyek egyikét is! Ha időben érkezel, be tudod foglalni ezek egyikét, és a sütögetés vagy bográcsozás élményét a sziget kellős közepén is átélhetitek.
A Kis-Balatont bemutató múzeumok és bemutatóházak
Esős időben sem kell kétségbeesni, akad erre az esetre is programlehetőség a környéken.
4. Kis-Balaton bemutatóház, Zalavár
A mocsárvilág és a Zala folyó között magaslott annak idején az egykori vár, aminek területén ma bemutatóház várja a turistákat. Itt többek között megtalálod a Kis-Balaton Házat, a Zalavári Bencés Apátság templomának romjait és a Millenniumi Emlékművet is.
A Kányavári-szigettől mindössze 10 perc autóútra található a Zalavári Történelmi Emlékpark, ami tökéletes délutáni program lehet a Kányavári-sziget felfedezése után.
5. Kis-Balaton Látogatóközpont Fenékpusztán
Aki szeretné még jobban megismerni a Kis-Balaton természeti értékeit, akkor a Fenékpusztán található ökoturisztikai látogatóközpontban a helye. A 2020 őszén átadott múzeumban interaktív kiállítás, moziterem és a tetőn még egy tanösvény is várja az odalátogatókat, így akár egyénileg akár családosan is szuper hétvégi program.
TIPP:
Kösd össze a bemutatóház körbejárását a Diás-sziget megismerésével. A túrák szervezett módon indulnak minden nap a múzeumtól. További információt itt találsz.
Állati kalandokra fel!
6. Kápolnapusztai Bivalyrezervátum, Balatonmagyaród
Gondoltad volna, hogy Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája Zalában található? A Kányavári-sziget bejáratától mindössze 10 perc autóútra található Kápolnapusztai Bivalyrezervátum fontos szerepet játszik a génállomány megőrzése és az őshonos bivaly fennmaradásában is. Körbesétálva a rezervátumot megcsodálhatod a szabadon legelésző és dagonyázó bivalyokat, sőt akár még fürge ürgéket is láthatsz.
TIPP:
Érdemes nyáron is ellátogatni ide, hiszen júliusban szokták megrendezni a hagyományos bivalyfesztivált.
7. Állatsimogató, Fenyvespuszta
Gyerekekkel kötelező! A fenyvespusztai állatsimogatót nem fogod szem elől téveszteni, hiszen bejárata a Kányavári-szigettel szemben található, Balatonmagyaród határában. Közel 15 féle, főként háztáji állat várja nap mint nap a simogatást az egykori TSZ udvarán. Kicsikkel, nagyokkal is érdemes felkeresni, hiszen lehetőség van pónilovaglásra, testközelből etetheted az állatokat vagy akár íjjal is célba lőhetsz.
További információért olvass bele a korábbi cikkünkbe: Három kihagyhatatlan állatsimogató Zala megyében >>
Kilátó a Kis-Balatonon
+1 Nagyradai kilátó
Aki szeretné látni a Kis-Balatont a magasból is, annak érdemes felkeresni a nagyradai szőlőhegyen található kilátót. Szép, napos időben gyönyörű kilátás nyílik a mocsárvilágra. A kilátóhoz új, aszfaltozott út vezet, így autóval is könnyen megközelíthető.
fotó: Bakos Molly, Adorján Flóra, Varga Zsófi
A cikk 2021.09.13-án jelent meg először.