Az aktív kikapcsolódás szerelmeseinek gyűjtöttünk össze néhány kihagyhatatlan látnivalót és kirándulástippet a Balaton parthoz közel, Zala és Somogy megye határán. A Budapesttől körülbelül 2 órányi autóútra található látnivalókat és kirándulóhelyeket akár egy-egy napba tervezve is felkeresheted. Nézd meg mi vár rád a Kis-Balatonnál és a kevésbé ismert Balaton délnyugati partjától nem messze lévő településeken!
Matula bácsi kedvenc helyszínének felfedezése
Ha szereted a természetet és az aktív kikapcsolódást és szeretnél valami igazán különlegeset látni, akkor Zala és Somogy határán a Kis-Balaton lesz az első számú természeti látnivaló számodra.
A Kis-Balaton a Keszthelyi-öböl déli csücskében, a Balatontól néhány kilométerre elterülő fokozottan védett természetvédelmi terület. A mocsaras, lápos táj számos ritka növény- és állatfajnak ad otthont, mely zegzugainak megismerésére több lehetőség is adódik.
Szárazföldi vagy vízi kaland a Kányavári-szigeten
A Kis-Balaton egyetlen szabadon látogatható területe a Kányavári-sziget, ahol a közel 150 km²-es terület egy apró szeletét nézheted meg. A sziget körüli sétaúton a Búbos vöcsök tanösvény tárja fel a gazdag élővilág titkait, a kihelyezett padokon, a mocsári tölgyek és a fűzfák árnyékában pedig a vízi madarak mindennapjait lesheted meg. Érdemes a kilátó tetejére is felsétálni, hogy felülről is élvezhesd a pazar látványt.
Az aktív kikapcsolódásra a Kányavári-szigetnél induló kenutúra teszi fel a koronát, melynek segítségével még közelebbről figyelheted meg a búbos vöcsköt, a vizicsibét, a kormoránt, a szürkegémet és a nagy kócsagot.
Tipp: A Kis-Balaton madárvilágának megfigyeléséhez ajánljuk még a Vörsi kilátó felkeresését. A Somogy megyéhez tartozó Vörs település szélén a lápvidék peremterületét és végtelen nádasait láthatod be a magasból, egy távcső segítségével pedig a közelben köröző madarak is jobban észrevehetők. És ha már a Kis-Balaton „fővárosában” jársz, akkor a bakancslistáról a vörsi tájházat vagyis a Talpasházat se hagyd le, amely a Kis-Balatonon halászók egykori eszközeit és a pákászok életét tárja eléd.
A berek kapuja: Kis-Balaton Látogatóközpont
A Fenékpusztán található Kis-Balaton Látogatóközpont a berek világának különlegességének, a nádasok élőlényeinek bemutatását tűzte ki célul. Az interaktív kiállítás egy helyre sűríti össze a legfontosabbakat és a legérdekessebbeket a Balaton víztározójáról. De fény derül arra is, hogyan éltek a 19-20. századi emberek az akkor még más képet mutató vidéken.
A látogatóközpontból gyalogos és kenus kirándulások is indulnak a természetvédelmi terület szívébe, a Diás-szigetre, ahol megelevenedik a Tüskevár c. regény jól ismert helyszíne, Matula bácsi kunyhója, valamint a túra érinti a Fekete István Emlékhelyet is.
A Festetics-major és Kiskastély, a 19. századi lótenyésztés fellegvára
A Keszthelyhez és a Kis-Balaton Látogatóközponthoz közeli Fenékpusztán újult meg a Festetics család egykori majorsága, ahol a 19. században aktív lótenyésztés zajlott, de a ménesbirtok a magyar lovassport területén is kiemelkedő szerepet töltött be.
A majorságban most izgalmas kiállításon ismerkedhetsz meg a Festetics családdal és a majorság életével, de beleláthatsz a fogadások és a lóversenyzés világába is.
A terület történelmi jelentőségéhez a birtok melletti felfedezett római erőd is hozzátesz, így Fenékpusztán minden adott egy múltból jelenbe való képzeletbeli utazáshoz.
Kéthely, a Balaton déli partjának gyöngyszeme
Kéthely talán a húsvéti dekorációjáról lehet ismerős a legtöbbünknek, ám a település évközben is remek úticél. Legyen szó félnapos vagy egynapos kirándulásról. Kéthelyen egy helyen találsz meg mindent, ami természet és gasztronómia.
Szőlőhegyi kápolna
A kéthelyi szőlőhegyen már évszázadokkal ezelőtt is kápolna állt, ami az idők során megsemmisült. Majd a régi emlékére a 19. század végén közösségi összefogással épült meg a most rózsaszínes, barackos színárnyalatot kapott kápolna.
Az autóval is jól megközelíthető épület diófákkal és orgonabokorral büszkélkedő templomkertből gyönyörű a kilátás a Balaton-felvidék tanúhegyeinek egy részére.
Tipp: Nem messze a kéthelyi Szőlőhegyi kápolnától található a térség egyik legrégebbi szakrális helye, a 18. században épült Szent Donát-kápolna. A Hollád feletti Bari-hegyen egy szép tisztás közepén elhelyezkedő kápolna a szőlőskertek és szőlősgazdák védőszentjéről kapta nevét. A természeti adottságoknak köszönhetően a térségben már a török hódoltság előtt is folyt szőlőművelés. A kápolnát a zöld domb jelzésű Kámán körtúra is érinti.
Szőlőhegyi (bor)barangolás
A kéthelyi szőlőhegy tökéletesen alkalmas arra, hogy belekóstolj a Balaton déli partjának és a somogyi vidék hangulatába. Két túraútvonal segítségével barangolhatod be a tájat. Míg a rövidebb, 5 kilométeres körtúra során egy szeletet „kóstolhatsz” a balatoni panorámából és a szőlőültetvényekből, addig a 10 kilométer hosszú körtúra során teljes mélységében átélheted a kéthelyi szőlőhegy varázsát.
A Piripió vagyis gyurgyalag névre keresztelt útvonal legfőbb látnivalói a szőlőhegyi kápolna és az onnan látható panoráma. De útközben elhaladsz a gyurgyalagok fészkelőhelye mellett is, akiket nyáron figyelhetsz meg.
A Parapli útvonal a szőlőhegy legszebb kilátását adó dűlőről és kilátópontról kapta a nevét. A kb. két órás kirándulás során hosszú szőlőültetvények, kerekded dűlők, vadaktól zsongó erdők és virágos mezők váltják egymást.
Az útvonalak kezdő és kiindulópontja a Kéthelyen működő biodinamikus borászat és a Lokal47 Étterem és Borbár, ahol a térképet is beszerezheted.
Étteremajánló Kéthelyen
A Zala és Somogy határán lévő látnivalók felfedezése közben biztosra vesszük, hogy megéhezel majd. A Lokal47 Étterem és Borbár a kéthelyi szőlőhegy tövében a fenntartható magyar gasztronómia egyik élenjárója, ahol 95%-ban a közvetlen közelből (80 km-ről), helyi termelőktől származó alapanyagokat használnak. Étlapjuk mindig a szezonnak megfelelő ételekből alakul ki, és mivel a termelők aktuális kínálatától függnek, a menüsor is folyamatosan változik. Mindezek ellenére vagy talán éppen amiatt, hogy szinte minden lokális, termelői vagy saját termesztésű, korrekt árakra és fantasztikus ízekre számíthatsz. Ha strandos lángos vagy csárdatál helyett valami mást kóstolnál, bátran ajánljuk a kéthelyi Lokal47-et!
Tipp: Az étteremben még a Parapli dűlő szőlőiből készült natúr borokat is megkóstolhatod vagy kérhetsz termelői piknikkosarat a kápolnához.
A cikk 2024.08.19-én jelent meg először.
Fotók: Adorján Flóra, Szeretünk Zala; Lokal47 Étterem és Borbár
A cikk megjelenését a Lokal47 Étterem és Borbár támogatta. Közreműködésük elengedhetetlen ahhoz, hogy újabb és újabb helyeket, látnivalókat mutathassunk be a www.szeretunkzala.hu felületein. Mindemellett azt is fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a Szeretünk Zala csapata csak olyan helyeket ajánl, amelyeket kipróbált.