Bázakerettye ideális pihenő- és kirándulóhely akkor is, ha egy napod van és akkor is, ha egy hetet szeretnél eltölteni a zalai dombok között. Kisvasút, strand, arborétum, tó, múzeum – a településen és vonzáskörzetében számos látnivalót találsz és mindezt festői, dimbes-dombos, nyugodt környezetben.
Mindenek előtt: Bázakerettye rövid története
Bázakerettye a Zalai-dombság szívében fekszik, 30 kilométerre Nagykanizsától, 15 kilométerre Letenyétől. A település 1937. előtt két külön faluból állt, Bázából és Kerettyéből. A két falut már az 1300-as évek derekán történelmi iratok említik. Az évszázadok során mindkét felében kevesen éltek, a környék földjeit egy család birtokolta, így nem tudtak megfelelően fejlődni és mindenkinek csak kis része lehetett a földekből.
A 19. század elején összesen kétszázan laktak a két településen, de az egyesítés évében szerencse köszöntött a falura….
Zala kincse – A kicsiny falu és az olaj
1923-ban az Angol-Perzsa Olajtársaság kőolajat keresett a környéken, azonban ekkor még nem találtak. 10 évvel később, 1936-ban újra kutatók vizsgálták át a területet, és 1937. elején Dr. Papp Simon geológus vezetésével felfedezték Magyarország első kőolajmezőjét.
A fúrás a Budafapusztai Arborétum közelében volt, így a Budafa-1 nevet kapta. Már abban az évben újabb kutat fúrtak, majd 1944. végéig még 125-öt, napjainkig pedig összesen 500-600 kút készült el itt, a bázakerettyei térségben.
A nehezen fejlődő falu néhány évtized alatt teljesen megváltozott, a kőolaj munkát adott a helyieknek és a környéken lakóknak. Sorházak, pontházak, munkásszállók, irodák, szolgálati lakások épültek. A településnek már ekkor volt orvosi rendelője, gyógyszertára, művelődési háza és saját tűzoltó állomása.
Rendes a doboz?
Ha minden rendben volt a fúrásnál, azt a kifejezést használták, hogy “rendes a doboz”, nem véletlen kezdődik így a fúrósok egyik legismertebb nótája, mely biztosan megszólal minden zalai lakodalomban:
Mésogott a kutya, a Kopasz kutyája.
Rákötötték a dobozt a farkára.
A Furgyán Pali tette,
A többi fúrás leste,
Furkósbotot hajigáltak utána.
Be akarták tiltani a fúrós nótát,
De a fúrósok annyiban nem hagyták
Mert
Rendes a doboz,
A fúró szára forog,
A fúrós legény vígan éli a világát.
Ha a napja szabad
A kocsmába szalad.
Jó bor mellett ölelgeti a babáját.
Amikor a muzsikaszót meghallja,
Nagyot csap az asztalra és azt mondja,
Hogy
Rendes a menet,
A fúró szára mehet,
Fúrós legény vígan éli a világát.
Miért is emeltem ide ezt a nótát?
Mert a fent említett Furgyán Pali (Belső Pál), a fúrósok egyike, a dédnagyapám. Számunkra a bázakerettyei olaj története nemcsak a magyar történelem egy szelete, hanem a családi történelem része is.
Ha te is érdeklődsz a téma iránt, javasoljuk, hogy látogass el a Bázakerettyén belül található Olajipari kismúzeumba, amely a Budafa-2 kúttól 200 méterre található. A múzeumban fotókkal, történetekkel mutatják be az olajbányászok mindennapi életét. A tárlókban eredeti dokumentumok, a bányászok által használt eszközök vannak kiállítva. És ha a teljes magyar olajtörténet érdekelne, érdemes meglátogatni Zalaegerszegen a Magyar Olajipari Múzeumot.
Itt a nyár, irány a bázakerettyei strand!
Bázakerettye annyira különleges, hogy nemcsak kőolajat találtak a földben, hanem termálvizet is. A strandot 1938-ban építették, és azóta szolgálja a térséget. Két termálvizes medence, egy pezsgőfürdő és egy feszített tükrű úszómedence várja az érdeklődőket a nyári szezonban. A strand területén büféket is találsz.
Nyitva tartás: hétfő-csütörtök 9-19, péntek-vasárnap 9-20
Jegyárak: felnőtt: 1800 Ft, nyugdíjas: 1300 Ft, diák: 1100 Ft
Részletes jegyinformáció a település honlapján.
A környék természeti szépségei
A falutól 3 kilométerre fekszik a 48 hektár nagyságú Budafapusztai Arborétum, ahol 220 féle fás növényt találsz. Fenyők, lombos fák, cserjék, egy gyönyörű tó és egy vadászház várja a felfedezni vágyókat. Zala megye többi arborétumáról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
A Kiscsehi-Tormafölde közötti szakaszon találod a vétyemi ősbükköst. A csodálatos erdő telis tele van hatalmas, ezüstös bükkfával. A faállomány kora meghaladja a 160 évet és ahogy a szakértők fogalmaznak, ez egy „magára hagyott erdő”, mert több mint 30 éve direkt nem volt benne fakitermelés.
Az olajkutatás során keletkezett egy bővízű forrás, melyből tavat hoztak létre: ez a Kistolmácsi tó. A 11 hektáros területen van szabadstrand és napijegy megvételével horgászni is lehet az érintetlen természeti környezetben. A tóhoz eljuthatsz autóval, busszal, de akár kisvonattal is.
A Kistolmácsi mellett a Maróci tavat is ajánljuk figyelmedbe, ha a környéken jársz, főként ha horgászni is szeretsz! A megközelíthetősége nagyon jó, a tó keleti partján aszfaltozott út fut végig. Több pihenőhely, szalonnasütő is van a területen, így gyerekekkel is ideális úticél.
Ábel, a gőzös a zalai erdőben
Összekötnéd a fenti látnivalókat? Megteheted, akár erdei kisvasúttal is. A Lenti-Csömödér-Kistolmács vonalon megy a Dunántúl leghosszabb erdei kisvasútja. A 109 kilométeres szakaszon a kisvasút fát szállít, de 32 kilométeren keresztül utasokat is visz. A vonatra Bázakerettyén is fel tudsz szállni, a pontos menetrendről a Zala Erdő honlapján találsz információt.
A szakasz különlegessége a hosszán kívül maga Ábel, a gőzös, ami egy 490 sorozatú, 1955-ben gyártott gőzmozdony. Nevét Tamási Áron Ábel a rengetegben című könyve miatt kapta, hisz a kis gőzös a csodás erdőket járja, akárcsak Ábel tette.
Reméljük, hogy kedvet tudtunk csinálni , hogy ellátogass Bázakerettyére és környékére! Nyitva van az arborétum, jár a kisvasút, üzemel a strand – ennél jobb időzítést nem is találsz hozzá.
A fotókért hálás köszönet Fülöp Veronikának, Belső Zoltánnak, Németh Dávidnak.