Gondoltad volna, hogy annak idején több, mint 100 vár védte a történeti Zala megyét a középkori támadások ellen? Szentgyörgyvár, Pölöske, Nagykanizsa, Zalavár… csak, hogy egy pár települést említsünk közülük. Bár az idő múlása otthagyta nyomait, a zalai várak legtöbbje mégis a mai napig látogatható, erdei kirándulással vagy városnézéssel összeköthető. Míg az egyik mesés panorámával kecsegtet, addig a másik a mocsárvilág titkait rejtegeti. Tarts velünk, keresd fel a zalai várak helyszíneit és fedezd fel közben a megye rejtett kincseit!
Fontos tudni, hogy a zalai vármegye területe egykor még kétszer akkora volt, mint a mai időkben. Cikkünkben mi most Zala megye mai közigazgatási területéről mutatunk be olyan várakat, amiket mindenképpen érdemes felkeresni. A várak jelentős része a török háborúk idején játszottak nagy szerepet a védelemben. Mára a legtöbb vár helyén pusztát és buckákat találunk, viszont a nyomok felkeresése is tökéletes kirándulási lehetőséget tud nyújtani minden évszakban.
Várak a magasban: Rezi, Tátika, Kemendollár
Ha egy kis kirándulásra és csodálatos panorámára vágysz, akkor ne hagyd ki Kemendollár, Rezi, és Tátika várát.
Tátika vára rejtőzik a dimbek-dombok között
Ahol a szerpentines úton felfelé menet tavasszal medvehagyma illata kíséri végig utadat, nyáron pedig a hatalmas bükkfák nyújtanak hűsítő árnyékot. A várból nyíló panoráma lélegzetelállító: még Sümeg várát is látni fogod.
Hogyan juthatsz oda?
Az autót vagy a zalaszántói Hidegkúti major buszmegállónál vagy Zalaszántó után, Sümeg felé 200m-re jobbra a bekötőútnál (melyet tábla is jelez) tudod letenni. Ha busszal keresnéd fel a várat, akkor Keszthelyről, illetve a Sümegről induló 6395-ös busszal szállj le az előbb említett buszmegállónál. Kövesd az Országos Kéktúra jelzését a bekötőúton, majd a pihenőpados elágazásnál térj balra a KL jelzést követve, ami egészen a 413m magas várig vezet.
TIPP:
Ha megnézted Zala ezerarcú dombjait a várból, akkor a visszafelé menő útnál térj le a Kéktúra elágazásnál balra, és kövesd a kék sáv jelzést. Hamarosan eléd tárul a Fekete-tó mocsaras világa, melynél egy kis kihívás megtalálni az ösvény folytatását, így inkább kalandoroknak ajánlom ennek felfedezését.
A két vár között is csoda rejlik! A Tátika és Rezi vára között mindenképp állj meg a méltán híres Béke Sztúpánál, Zalaszántón, amely Kelet-Európa első és legnagyobb buddhista építménye, így nem csoda, hogy évente több ezren keresik fel.
Folytasd az utad a Rezi vár felé
Ahonnan újra ráláthatsz Zala páratlan tájára. Az erdő árnyékából felérve 360 fokban csodás kilátásban lesz részed: a Balatontól át a Tapolcai-medence tanúhegyeit is láthatod. Szemeiddel mindenképpen keresd meg a Tátika várát és a Béke Sztúpát is, hiszen tiszta időben mindkettő látszik a zalai dombok között nyújtózó Zalaszántói-medence két csücskében.
Hogyan közelítheted meg?
Ha autóval jössz egészen a Rezi vár parkolóig tudsz felmenni, melyet Reziben a körforgalom után a Vár utcát végig követve találsz meg. A parkolótól már nincs messze a vár, a 15 perces út során kövesd a KL jelzést.
Extrém túrázóknak ajánlom a Tátika és Rezi vár összekötését. Ha gyalogtúráznál, akkor olvass többet a Kéktúra zalai szakaszának látnivalóiról. Ugye megvan már a túrabakancs az úthoz?
Ha pedig Rezi után megéheztél, keresd fel a Várvölgyön található Szent Domonkos vendéglőt, ahol biztos nem fogsz csalódni a zalai ízekben. A járványhelyzet miatt most elvitelre kérheted az elemózsiát.
A Kemendi-erdő között magaslik egy várdomd
Itt annak idején a Kemendi vár állt, melyből most már csak csekély nyomokat találsz. A dombról körbenézve viszont láthatod Kemendollár községét, a távolban pedig Zala páratlan vidékét és szőlőhegyeit szemlélheted meg.
A hagyomány szerint a vár köveinek felhasználásából építették meg a szomszéd faluban található templomot.
Hogyan jutsz oda?
A 250 méter magas várhegyre felmenni a Zrínyi utcából tudsz egy 15 perces sétával. Ha esetleg busszal jönnél a településre, akkor legegyszerűbben a 6211-es Zalaegerszegről induló járattal tudsz átszállás nélkül eljutni.
TIPP:
Érdemes megnézni a Kemenden található Szent Kristóf-kápolnát is, melyet nemrég újítottak fel és innen is páratlan kilátásban lesz részed a szőlőhegyekre. A kápolnát autóval is meg tudod közelíteni, a Kápolnai út végén fogod meglelni az épületet.
Láthatatlan, mégis látható: Zalaegerszeg és Szécsisziget
Zalaegerszeg vára bár láthatatlan, mégis megtalálható a város egyes részein
A várost egészen 1690-ig védte, melynek nyomait a feltárásoknak köszönhetően meg lehet nézni. Zalaegerszeget felfedezve könnyen előfordulhat, hogy a vár nyomvonalán sétálgatsz. A Mindszenty téren megtalálod a vár makettjét, melyet 2017-ben avattak fel 770 lufival, ünnepelve a város első írásos említésének 770. évfordulóját.
TIPP:
Ha már Zalaegerszegen vagy semmiképp se hagyd ki a város további látnivalóit sem, többek között a Göcseji Falumúzeumot, ami tökéletes program a vidéken rejlő művészet és építészet megismerésére. Ha nyáron látogatsz el a városba, akkor zárd le a napot egy strandolással, látogass el az Aquacity-be egy kis felfrissülésért. Reméljük, hogy hamarosan lesz lehetőség ezekre.
Andrássy-Szapáry kastély
A Kerka folyó partján találsz egy olyan települést, ahol a régi vár helyén ma már kastély áll. Lenti közelében, Szécsiszigeten fekszik az Andrássy-Szapáry kastély, melyet a vár egy részének maradványaiból építettek fel.
Az egykori vár helyén magasodó kastélyt letisztult magyar barokk kialakítás jellemzi, a hozzá tartozó kertben sétálva ma is felismerheted a vár egykori árkait.
A kastély múzeumként és szálláshelyként is üzemel, így akár össze is kötheted az egykori zalai vár helyszínének megtekintését Lenti vidékének bejárásával. Az épülettől nagyon közel találod a Kerka Vízimalmot, ahol minden második szombaton még helyi termelői piacon is beraktározhatod a zalai finomságokat.
TIPP:
Folytasd az utad Lenti vidékén és fedezd fel a környék további helyszíneit. Menj egy kört az ország leghosszabb erdei vasútjával, a Csömödéri Állami Erdei Vasúttal, majd csobbanj egyet a termálfürdőben. Az Energiapark kiállítást se hagyd ki, amelyet a fürdő mellett találsz. Ha pedig júliusban vagy ősz elején látogatsz el a vidékre és megkóstolnád az igazi zalai fügét, akkor irány az ország legnagyobb és egyben egyetlen Füge farmja!
A varázslatos láp- és mocsárvilág várai: Zalavár és Szentgyörgyvár
Irány a vizek közelében található Szentgyörgyvár
Ahol a Zala és a Kis-Zala folyó mellett fogod megtalálni az egykori vár helyét. A Békavárból mára már csak pár sáncmaradvány maradt meg, valószínűleg az 1700-as évek elején rombolták le teljesen, majd a század végére már a romjai is eltűntek. Ám a mocsaras helyszínt még így is kalandos felkeresni: akár gyalog, akár kerékpárral is körbejárhatod, a túra igazi kikapcsolódást nyújt a Zala-folyó csendes csobogását hallgatva.
Ha már itt jársz, érdemes megkóstolni a helyi borokat is! Keresd fel a falu közepén álló csaknem 300 éves Széchényi Pincét, amit teljes egészében családi vállalkozásként üzemeltetnek.
Ezután folytasd utad a Kis-Balaton felé, ahol a mocsárvilág és a Zala-folyó között Zalavárt találod.
A mocsaras vidéken fekvő település várának helyén egy emlékpark található, ami kihagyhatatlan élményt nyújt a természeti környezettel. Itt többek között megtalálod a Kis-Balaton Házat, a Zalavári Bencés Apátság templomának romjait, a Milleniumi Emlékművet, ami már messziről Makovecz Imre építészeti stílusát tükrözi.
Ha egy kis élményre és történelmi legendákra vágysz, akkor ne hagyd ki a 3D-s animációt és makettet, amely a környék és a várkomplexum történetét mutatja be. Gyerekekkel is élmény a park, könnyen körbejárható és játszótér is található itt. Az emlékhely hétfőnként zárva van, keddtől szombatig 10 és 18 óra között várja a látogatókat az újranyitás után.
Így közelítheted meg
Szentgyörgyvártól csupán 15 perc autóval, busszal pedig a 6375-ös járatra kell felszállnod, majd Sármelléken átszállni a 6375-ös Keszthely felől érkező járatra és 30-45 perc alatt ott is vagy (viszont kövesd figyelemmel a menetrendet, mert a buszok itt ritkán járnak).
Ha még több kalandra vágysz keresd fel a közelben található Diás-szigetet is, ahol, ha időben lefoglalod az idegenvezetést páratlan kincsekre lelhetsz a Kis-Balaton vidékén evezve. Ugye már kedvet is kaptál?
TIPP:
A közeli Zalacsányban is volt két vár. A nyomokat a mai napig meg lehet találni: az egyiket a horgásztótól délkeletre, a másikat pedig délnyugatra találod az erdő mélyén. Emellett sok más érdekességet fedezhetsz fel itt. Érdemes megjárni a Körtvélyesi tanösvényt, amely 3km-en keresztül mutatja be a helyszínen folyó erdőgazdálkodást és a helyi természeti értékeket. Ha kocsival jössz, hagyd az autót a Petőfi utca környékén, mivel a Szabadidőpark területére nem lehet behajtani kocsival. Ha pedig egy kis retró hangulatra és finom ételre vágysz mindenképp térj be a helyi Rózsa büfébe is.
fotó: Bakos Imola, Adorján Flóra, Pocsai B. Ábel