Talán kétség sem fér ahhoz, hogy a tavasz az egyik legszebb évszakunk. Téli álmából éled a természet, a vadonban növényfajok sokasága bújik ki a föld alól, pattanak a rügyek, virágoznak a bokrok és a fák. Ha olyan kirándulóhelyet keresel, ahol a természet kiszínesedését tetten érheted, sétálnál egy jót, napfürdőznél és gyönyörködnél a tájban, a Zalavölgyi Parkerdő ideális helyszín mindehhez.
Erdő a városban vagy város az erdőben?
Attól függ honnan nézzük, de a Zalaegerszegi Parkerdőre valójában inkább az első állítás igaz, hiszen a 65 hektáros területet Zalaegerszeg bel- és külvárosa fogja közre. A Zala folyó árterületén elterülő parkerdő határai többé kevésbé természetesek: északon a Zala folyó, keleten a Felső-Válicka, délen a 76-os út, nyugaton pedig a vasúti töltés határolja, így kialakítva egy zöld oázist a városlakók és a kirándulók legnagyobb örömére.
A parkerdőben több mint 80 fafaj – mint például nyírfák, tölgyfák, kőrisek – és számos védett növény és állat él, ezért nem is véletlen, hogy a terület Natura 2000 védelem alatt áll.
Érdekesség, hogy madártávlatból szemlélve a parkerdőben található sétaútvonal egy tölgyfalevelet mintáz.
A Zalavölgyi Parkerdő 1973. április 23. óta látogatható, azóta több fejlesztéssel is bővült: végigsétálhatsz a 12 állomásos tanösvényen, bóklászhatsz a kialakított sétaösvényeken a fák között, a gyerekek a játszótéren élvezhetik a kinti levegőt, a pihenőpadokon pihenve meglesheted a madarakat, de sportolhatsz – biciklizhetsz, futhatsz – is.
A sétaösvények nagy része akár babakocsival is járható.
Amiért a Zalavölgyi Parkerdőbe menni érdemes tavasszal
A parkerdő számos kikapcsolódási lehetőséggel csábít magához, de mindközül talán a tavaszi virágzás az, amelyik a legtöbbünk fantáziáját megmozgatja. A lila és fehér színű ibolyák mellett két védett vadvirág is szépíti a ligetes erdők és mezők talaját.
Kárpáti sáfrányok nyílnak a fák alatt
A kárpáti sáfrányok (Crocus heuffelianus), közismertebben a „lila krókuszok” virágzási ideje március-április, ám az idei enyhe tél miatt már február végén megmutatták magukat. A nősziromfélék családjába tartozó növény lila színével egyedülálló látványt varázsol az erdő talajának. A tölcséres virágokból álló „krókuszmezőt” már messziről fel lehet ismerni, nem is kell sokat sétálni.
Hol találod? A parkerdő délnyugati felén, a sétaút mellett.
A kárpáti sáfrány védett vadvirágunk, természetvédelmi értéke szálanként 10 ezer Ft-ra rúg, így aztán nem érdemes „ujjat húzni vele”.
A Zalavölgyi Parkerdő királynője: a mocsári kockásliliom
A természetfotósok vitathatatlan kedvence a Zalában több helyütt, például a Lenti Parkerdőben is szép számmal előforduló mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris), amely kifejezetten kedveli a vizes ártereket, így a Zala-menti rétek is remek élőhelynek bizonyulnak számára.
A bíbor vagy rózsaszín színben pompázó, bókoló virágok általában március végén bukkanak elő. A kecses balerinákra emlékeztető kotuliliom hazánkban védett, néhol a kihalás veszélyezteti, eszmei értéke 50 ezer Ft.
Hol találod? A vármegyeszékhely Csácsbozsok városrésze felé haladva egy tisztáson.
Kérünk, hogy a védett vadvirágokra nagyon vigyázz, ne taposd le őket, hanem a kijelölt útról gyönyörködj bennük, az emléket pedig fotón vagy videón vidd magaddal haza. Leszedni, gyűjteni sem ér!
A Zalavölgyi Parkerdő megközelítése
A zalaegerszegi parkerdő egész évben látogatható. A tavaszi virágzás, a friss levegő és egyebek mellett könnyű megközelíthetősége is népszerű úticéllá teszi. Ha autóval érkezel, akkor parkolni két helyen is lehetőség van: a Berzsenyi Dániel utcán, a felüljáró mellett, illetve a Damjanich utcai kisebb parkolóban. De mivel a parkerdő Zalaegerszeg belvárosától is sétatávolságra van, ezért gyalogosan is könnyen elérheted.
A Lenti Parkerdőben is tavaszi virágözön vár!
forrás: Tourinform Zalaegerszeg, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága
fotó: Adorján Flóra, Adorján Péter / Szeretünk Zala