Kora tavaszi napokon az erdőt járva mesés hóvirág- és tőzikemezők várják a kirándulókat. Mindkét tavaszi virág jellemzője, hogy leginkább a vizes élőhelyeket kedvelik, előfordulásuk patakok közelében vagy ártéri ligeterdőkben a leggyakoribb.
Zala vármegyében főképp a Zala folyó környékén és a Kerka-völgyben érzi magát a legjobban. Február végén, március elején, amikor a fák még nem növesztenek lombozatot a napfénynek köszönhetően szinte egyszerre virágzik több millió tavaszi tőzike.
Vigyázz rá, mert védett!
Írásunkkal segítünk néhány helyszín ötlettel, merre indulj Zala vármegyében, ha szeretnél Te is e pompás zalai hóvirág és tőzike látványban gyönyörködni.
Már február végén virágba borulnak az erdők
Valószínűleg nem véletlen, hogy ez a két tavaszi szépség virágzása hozza lázba az embereket, hiszen február végén, március elején már igazán kellemes az idő az erdei sétákhoz. Nem csak a jó idő hívogató a szabadtéri sétákhoz, de egyre több ismerős, barát és a követőink is posztolni kezdik a hóvirág és tőzike virágzást, az ember úgy érzi nem maradhat ki ebből a csodából, ezt mindenképpen látni kell.
Pedig van egy virág, ami még a hóvirág és tőzike virágzást is megelőzi. A tavasz hírnöke a téltemető, ami gyakran már januárban hirdeti a tél végét, a kikelet közeledtét. De a január hős, sárga virágait még kevesen indulnak el megcsodálni, valahogy olyankor még jobban esik a szoba melegében kuckózni. Ám a melegedő napsugarak, a fagymentes napok beköszöntével egyre többen vágynak a szabadba, mi lehet jobb annál, mint örülni és megcsodálni a természet újjáéledését? Talán az, hogy könnyen összekötheted szuper szabadtéri programokkal.
Ahol hóvirág és tőzike is virágzik egyszerre
Lenti Parkerdőben mindkét virág megtalálható, a tanösvényen indulva a hóvirágok vannak többségben, míg a pihenőtől jobbra tartva a tőzike virágzását csodálhatod. Ebben a keményfás ligeterdőben a Zalaerdő Zrt. tanösvényt is kialakított. A Vadvirág tanösvény hossza kb. 1,5 km, de ennél akár hosszabb séta is bevállalható a Parkerdő azon részén, ahol a kitaposott ösvényen lehet haladni a virágmezőre vigyázva.
A Lenti Parkerdőben hóvirág és tőzikevirágzás is várja a látogatókat, autóval a főútról letérve parkoljatok le, aztán irány az erdő.
Zalalövő – Irsapuszta részén is tőzike virágmező vár. Itt komolyabb túrára készülj megfelelő cipővel, mert a szilárd útburkolatot elhagyva sáros, hepe-hupás út vezet a lelőhelyhez. Irsapusztára beérve a földes-köves út előtt parkolj le, majd tovább haladva egy nagyobb erdei kereszteződésnél a KÉK jelzésen indulj. A következő támpont egy infotábla, itt balra fordulva az erdészeti úton lehet tovább menni egészen le a völgyig, ahol a patak mentén már felbukkan a tőzikés mező.
Hosszabb túra Tormaföldén, kösd össze a Kerka-piac élményével
A zalai dombok között, Letenye közelében található Tormaföldén, természetvédelmi területen csodálható meg, amint ez a bájos, fehér harangocskát formáló virág életre kelti a téli erdő avar fedte talaját.
A több hektáros területet bejárni egy közel 10 km-es körtúrán lehet kényelmes sétával, vagy tempósabb túrával, ki milyen edzettségi szinten van így tél végén. Érdemes kitérőt tenni a Kerka Vízimalom udvarán lévő a Kerka Piachoz is. Az aktuális piacnapokról a Facebook-oldalukon lehet tájékozódni.
A túra útvonalához ide kattintva találhatsz egy kis segédletet.
Hóvirágos területek Zala vármegyében
A hóvirág az Amarilliszfélék legismertebb növénynemzetsége. Mintegy 75 faja és fajtája ismert, mind fehér színű. Hazánkban a kikeleti hóvirág őshonos, így a természetben főképp ez látható. A kiskertekben ültetett kora tavaszi hagymás inkább a pompás hóvirág, ennek egy kicsit nagyobbak a szirmai. A kikeleti hóvirág már februártól virágzik, március elejére éri el a csúcsvirágzást, amikor a legnagyobb számban egyszerre láthatók a ligetes bükkösökben, patak és folyó menti ligeterdőkben.
A teljesség igénye nélkül mi ezeket a helyeket ajánljuk, ahol könnyen megközelíthetők a területek és más látnivalóval is összekötheted a virágzást.
- Zalaegerszeg Alsóerdő, Erdőgyöngye felé haladva
- Zalaegerszeg Csácsi részén a Mária forrás felé tartó úton
- Zalaszántó Béke Sztúpa környékén, a szentélyhez vezető út mentén
- Zalalövő – Pacsahegy, a Zala patak környékén
- Várvölgy és Zalaszántó között a Zsidi-patak partján
- Az Országos Kéktúra Rezi és Zalaszántó közötti szakaszon a Gyöngyös-patak partján
- Sohollári erdő
- A Zalacsány határában található horgásztó közelében, a 76-os útról Tilaj felé lekanyarodva addig menni amíg balkézről már látszik a patak. A patak mentén sétálva lépten-nyomon hóvirágokba fogsz botlani, csak igyekezz, mert egy-két héten belül elvirágoznak.
További látnivalókat találsz még Zalaegerszegen és Zalaszántón, ha erre kirándulsz.
Térkép a tőzike és hóvirág lelőhelyekről
A térképen az alábbi jellel jelöltük a hóvirág és/vagy tőzike lelőhelyeket.
Ha pedig kedvet kaptál a gyűjtéshez, medvehagymák ezrei várnak Zala vármegyében. Erről itt olvashatsz részletesebben, a térképen pedig az alábbi jellel látod a medvehagyma lelőhelyeket:
Tavaszi is, fehér is mindkettő, mégis két külön virágról van szó
A tőzike virágai harang alakúak, hat fehér sziromlevél alkotja a virágfejet, a szirmok végén apró zöld vagy sárga folt. Ezzel szemben a hóvirágnak váltakozó hosszúságúak és csak fehérek a sziromlevelei, hosszabb és rövidebb szirmai is vannak. Legismertebb a kikeleti hóvirág, a kiskertekben találkozni a pompás hóvirággal. A természetben, vadon növő fajta védett növény, természetvédelmi értéke: 10 000 Ft szálanként.
A tőzikének két faja ismert: a tavaszi és az őszi tőzike. Nevéből adódóan évszakhoz kötődően virágoznak. Vadon növő mocsári növénynek számítanak, nemzetségük szerint az élőhelyük miatt a tőzegviola nevet kapta. Védettek, a tavaszi tőzike természetvédelmi értéke 5 000 Ft szálanként.
Vigyázz rá, hogy jövőre is megcsodálhasd
Két fontos dologra kérünk, amit mindenképpen tarts be, mivel mindkét virág – tőzike és a hóvirág is – fokozottan védett. Védelmük érdekében csak a turistautakról gyönyörködj bennük. Szépségüket fénykép formában vidd magaddal, hogy a következő tavasszal is izgatottan várhassuk virágzásukat.
Sem leszedni, sem kiásni nem szabad, figyelj arra, hogy ne taposd le, ezt a legkönnyebben a kiépített tanösvényeken sétálva teheted meg. A vadregényes patakok menti területeken vagy erdőkben is tartsd tiszteletben a természetet, vigyázz rá, hogy jövőre és a következő években is minél többen gyönyörködhessünk a hófehér virágmezőben!
Ha Te is ismersz hóvirág- és tőzikemezőket, írd meg nekünk a hello@szeretunkzala.hu e-mail címre!
A cikk 2021.03.05-én jelent meg először.
„Szeretünk Zala – Ahol minden domb mögött kincset találsz!”