A Zala-völgy báját nemcsak a festői tájak, hanem a hagyományokban gazdag, természetközeli életmód is fémjelzi. Itt az időtlenség érzete keveredik az ősi praktikákkal, amelyek generációkon át öröklődtek, és a mai napig meghatározzák a helyi gazdák mindennapjait, melyek az általuk előállított magas minőségű termékekben öltenek testet.
Aki szeretné megtapasztalni a vidéki élet hangulatát, megtanulni, hogyan fonódnak össze a hagyományos praktikák a modern technológiákkal, vagy megkóstolná a kiváló minőségű ételeket és italokat, az a Zala-völgyben jó helyen jár.
Gasztronómiai utazás a végtelen dombok ölelésében, a Zala-völgyben
A kulináris kalandokra a Zala-völgyi Nyitott Porta Hálózat tagjai invitálnak bennünket. A porták jellemzően családi gazdaságok és agroturisztikai szolgáltatók. A gazdák közvetlensége és vendégszeretete egyedülálló, és az sem ritka, hogy a porta kapuján belépve egy család otthonába érkezel, ami az élményt csak még autentikusabbá és emberközelibbé teszi.
A Zala-völgyi falusi turizmus lehetőséget nyújt arra, hogy a helyi ízeken és gasztronómiai hagyományokon keresztül ismerkedj meg a vidékkel. Enni pedig mindannyian szeretünk.
Gyümölcsfával füstölve, adalékanyag-mentesen, természetes módon: terítéken sonka, kolbász, sajt és kovászos kenyér
Manapság egyre nagyobb figyelem övezi a fenntartható gazdálkodást, a szezonális és a termelői, háztáji ételek fogyasztását, de országszerte egyre több termelői piac is nyílik.
A Zsankó Kistermelői Gazdaság és a Kondás Porta egyike azoknak a helyeknek, ahol a hagyományos gazdálkodás és az állatok szeretete kéz a kézben jár. Termékeik előállítása során a régi módszerek és a természetesség a mérvadó: a házi kolbász, a sonka és a töpörtyű sem tartalmaz adalékanyagokat, a feldolgozott hús sóssága természetességében élvezhető.
Zsankó Norbert egy látogatásunkkor beavatott minket a füstölt sonka készítésének titkába is, mely nem más, mint – lévén, hogy Zalában vagyunk, bükkfa helyett – a gyümölcsfával való füstölés.
Tarsoly Lídiánál, a LídRind Porta tulajdonosánál sincs ez másképp. Nála viszont sertés és mangalica helyett marhák nevelkednek a réteken, természetes környezetben. Marhából tőkehús, kolbász és sonka, valamint hamburgerpogácsa készül, amit a Szőlőhegyi vendéglátás eseményen csodálatos Zala-völgyi panoráma mellett élvezhetsz.
2024 nyarán egy kecsketej-termékeket készítő porta is csatlakozott, a Pitypalatty Háztáji Farm, ahol rendszeresek a farmlátogatással egybekötött kóstoló élményprogramok.
A minőségi húsáruhoz és sajtokhoz elengedhetetlen a friss kovászos kenyér, aminek illata a Mi Kertünk portáját lengi be. Amellett, hogy szálláshelyként üzemel, rendszeresen ad otthont kovászos kenyér és zalai rétes nyújtó foglalkozásoknak. A porta háziasszonya, Mikla Gabriella és családja önfenntartó gazdálkodásra törekszik, tapasztalataikat örömmel osztják meg az otthoni kenyérsütés iránt érdeklődőkkel.
Gabi egy májusi program alkalmával vendégelt meg minket, ahol a kenyér- és pogácsakóstoló mellett még egy elgondolkodtató érdekességet adott útravalóként: “A Kovásziskola c. könyv második részében olvastam, hogy egy héten körülbelül 40-féle növényi eredetű ételt kellene bevinnünk a szervezetünkbe egészségünk megőrzése érdekében. Ha egy kenyér 3 féle lisztből készül, és van benne 4-5 féle mag, akkor máris kipipáltunk 7-8 növényt a héten.”
Ismert és ritka szőlőfajták a zalai domboldalakról
A Zala-völgy a borok terén is egyre népszerűbb úticél az autentikus gasztronómiai kalandokat keresők számára. A Zalai Borvidék egyre nagyobb hírnevet szerez magának, köszönhetően a helyi borászok tudatos és előremutató munkájának, a hagyományokra és modern technológiákra építkező borkészítési módszerek alkalmazásának.
Az itt termő szőlőből készült illatos és zamatos, könnyed fehér és testes vörös borokat közvetlenül a pincészeteknél kóstolhatod meg, akár falusi vendégasztallal vagy dűlőtúrával egybekötve. A hagyományos fajták mellett a máshol ritkaságnak számító szőlők is jelen vannak, úgy mint a Cserszegi Fűszeres, a Nektár vagy a Pátria.
A Dóka Éva Pincészet borkóstolója például nemcsak a legszebb Zala-völgyi panorámát kínálja, hanem a borok által egy valódi “hegyi”* életérzést is átad.
*Jó, ha tudod: Ami az Alföldön a tanya, az Zalában, Vasban és Somogyban a hegy, mely nem mást, mint szőlőhegyet jelent. Ezért ha azt hallod valakitől, “fönek megyek a hegyre”, akkor az egészen bizonyosan azt jelenti, hogy “kimegyek a város széli birtokomra, tanyámra”.
A Csáfordi-szőlőhegy déli oldalán egy apró, ámde annál izgalmasabb pincében, a Medvebor Pincében a lehető legtermészetesebb módon bánnak a szőlővel – tudtuk meg Nagy Gábor borásztól. A “istenek itala” környezettudatos művelést és kézzel szüretelést követően kerül a palackokba, így egy kóstolás alkalmával a természetes borok világát ismerheted meg.
Az Aranyodi-szőlőhegy is tartogat meglepetéseket. A Tóth Pince palackozott borait fenséges kemencés ételek társaságában lehet kortyolgatni, amihez extraként még csodálatos kilátás is jár.
A Zala-völgy utolsó dombvonulatán barangolva pedig a Keszler Birtok és a Lábodi Pince borait élvezheted. A Keszler Birtok pincéjében fahordókban és acéltartályokban zajlik a borkészítés, a 16-féle szőlőből készült borokat pedig a kertben ücsörögve iszogathatod. A tekenyei Lábodi Pince a “hegyi” kalandokra szomjazókat csalogatja magához, zsíros kenyérrel és – szerintünk a világ legjobb pogácsájával -, valamint 5 féle borválasztékkal.
Az ezer gyümölcsfajta hazája: valódi gyümölcsből igazi lekvárt, zalai különlegességekből pálinkát
A régióban őshonos gyümölcsfajtákból készült lekvárok, aszalványok, kompótok és pálinkák a helyi termelők gondos keze munkáját dicsérik.
Zalában különösen nagy hagyománya van a gyümölcsészetnek és a gyümölcsök feldolgozásának. A régióban több ezer őshonos gyümölcsfajta megtalálható, vannak köztük, melyek igazi kuriózumnak számítanak. Nem is csoda, hogy a Kovács Gyula féle Tündérkert Mozgalom is innen, Zalából indult hódító útjára.
A Bagoly Porta célja a gyümölcs fajtamentéshez kapcsolódóan, hogy birtokukon és a térségben őshonos fákat tovább gondozzák. A birtokon terem kerek édesalma, piros pogácsa alma, batul és puritér körte is, melyekből többek között lekvárok és aszalványok készülnek.
A Görbői Gyümölcsöskertben 6 féle alma, 3 féle körte és 11 féle cseresznye terem. Mindezt a bőséges fajtaválasztékot környezettudatos módon termesztik. Az ALdeMA almáspincében pedig magát a gyümölcsöt és az abból készült 100%-os natúrleveket lehet kóstolni.
Tüskéskörte, fürtösmeggy, Katinka szilva… érdekesen csengő elnevezések, melyek finom gyümölcsöket takarnak. A Kisgörbői Pálinkafőzde évszázados hagyományokra visszamenően főzi a hungarikumot. Repertoárjukban különleges ízvilágú pálinkák szerepelnek.
A zalai földön termett gyümölcsökből a döbröcei Gyümölcsműhely nagy lábosaiban rotyog a tartósítószermentes lekvár, a Pitypang Porta lekvárjaiban pedig nemcsak a zalai gyümölcs különleges és megismételhetetlen, de az ízpárosítások is. Kóstoltál már csokis-meggyet, mézes körtét vagy rumos-fahéjas szilvát?
Hogyan szervezd a látogatásodat?
A Zala-völgy gasztronómiai gazdagsága megérdemli, hogy időt szánj rá. Nem érdemes egy nap alatt mindent felfedezni, hiszen a vidék nyugalma és a helyi élmények mély átélése nyújtja az igazi kikapcsolódást. Ajánlott előre megtervezni a látogatást a Nyitott Porták weboldalán elérhető események között böngészve. Fontos tudni, hogy a portákat az események alkalmával és előzetes egyeztetést követően látogathatod.
fotók: Adorján Flóra, Szeretünk Zala
A cikk 2024.08.26-án jelent meg először a Zala-völgyi Nyitott Portákkal való együttműködésben.
támogatott tartalom