Az Országos Kéktúra a teljes országot átszelő, több mint 1000 km hosszú, Európában is különlegesnek számító túraútvonal. Vakmerő kalandorok százai teszik meg minden évben és népszerűsége egyre csak növekszik. Természetesen Zala megye számos desztinációja is a kaland részét képezik. Mit fogsz felfedezni a kék jelet követve, átkelve a zalai dombokon? Lássuk!
A Kéktúra Zalában lévő útvonala két szakaszból tevődik össze. Egyrészt a Sümegtől Keszthelyig és onnan a Tapolcáig tartó részekből. Közel 15 óra alatt lehet megtenni a távot, ami -tempótól függően- két-három nap kirándulást jelent.
Veszprém megyét elhagyva a kék-fehér csíkos jelzés mentén haladva, számos zalai ritkaságra fogsz bukkanni...
A Tátika koronája
Zalába átérve a dombos táj adta vizuális örömök között fogod megpillantani a 413 méter magas Tátikát, miután egy hosszabb erdei ösvény után felérsz a várhoz. A romokat megpillantva máris érzed, hogy egy igazán történelmi helyszínen jársz. Nem is csoda, hiszen belviszályok, a török, rosszul elsült hadgyakorlatok és elzálogosítások jellemezték a vár “mindennapjait”. Az első magánvárak között tartják számon, ami még a tatárok látogatása előtt épült. Eredetileg egy külső és egy belső erődből állt, azonban a török pusztítása miatt ma már csak a belső vár romjaira lehet felmászni. Ha izgat, hogyan nézett ki anno, tekintsd meg ezt a videót: [link]
Sas szemeiddel visszatekinthetsz Sümeg irányába és utad következő állomásai is láthatók. Mesés kilátásban lesz részed!
Európa legnagyobb sztúpája
Tovább haladva, a viharos magyar történelem helyszíne után rögtön a keleti hitvilág közepébe fogsz csöppenni. Már az odavezető úton, a szentélyt megpillantva gyermeteg izgalom fog el minden túrázót. A zalaszántói sztúpa hófehér kupolája nem akármilyen látványként türemkedik ki a zalai tájból. Az erdei ösvényen felfelé haladva a színes kis zászlócskák jelzik: nincs már messze ez a 30 méter magas buddhista monumentum.
Mikor megérkezel szinte nem is hiszed el, hogy tényleg Magyarországon jársz. Buddhista szerzetesek járkálnak fel alá, tibeti zene szól és füstölőkből áramló illat csiklandozza orrod.
Tiszteletadásként ne felejtsd el a rituálénak megfelelően, füstölővel a kezedben balról haladva felmenni a sztúpa kör alakú lépcsőzetes talapzatán. Mielőtt megérkeznél a szentély elé jobb kezeddel pörgesd meg a fali imamalmokat és kívánj! A szentélybe sajnos nem léphetünk be, de a meditációs központot mindenképpen látogasd meg!
Tudtad? A zalaszántói sztupát maga a 14. Dalai Láma avatta fel 1993-ban.
Mintha egész Zalára rálátnál…
A Meleg-hegyen lévő Rezi községhez tartozó vár egy előreugró sziklán csúcsosodik.
Mikor felérsz a várhoz a túra legszebb panorámája tárul szemeid elé.
Vissza pillanthatsz a Tátika szabályos kúpjára és annak koronájára. Sőt, a sztúpa is rendkívül izgalmasan alakítja a tájat hófehér kupolájával, ekkor igazán tudatosulni fog benned milyen monumentális is valójában. Illetve a Tapolcai medence vulkáni tanúhegyei a Szántói-medence, sőt még a Balaton is részét képezik a látványnak.
A vár maga kicsit fiatalabb a Tátikán lévőtől, ezt már jóval a tatárjárás után építették és egészen az 1500-as évek végéig állt. Habár hadi szerepe csekély volt, a törökök balatoni térségét érintő rabló-pusztító hadjárata során a Tátika elfoglalásakor Rezi vára is kifosztásra és lerombolásra került.
A túra igazi meglepetése – Karmacsi Izraelita temető
A Hévízre vezető földes út első kilométerén, takarmánynövények mentén, egy nagyobb fa árnyéka alatt, egy több száz éves kicsiny sírkertet fogsz megpillantani.
A kőkerítés mögött csúcsosodó dávid csillagok izgalmas és kicsit érthetetlen látványt adnak: zsidó temető, itt?
Mindenképpen érdemes megállni pár percre és végig sétálni, hiszen a környék történelmének egy apró, de annál érdekesebb részébe nyerünk betekintést ezzel. Az 1700-as évek második felében lett Karmacsnak zsidó lakosai, akik a második világháború szörnyűségéig szerves részét is képezték a településnek. A főként kereskedelemből élő lakosság az 1800-as évek végén nagyjából 10 százalékát tette ki a Karmacsi lakosoknak.
Szerinted más fontos látványosság is van ezen a szakaszon? Küld el nekünk a hello@szeretunkzala.hu email címre, hogy bővíthessük a gyűjtést!
Böngéssz tovább: https://szeretunkzala.hu/
Ha tetszett a cikk, megköszönjük, ha likeolod!