Lenti és környéke látnivalókban rendkívül gazdag. Elsősorban természeti kincsekkel, kirándulási célpontokkal, tanösvényekkel és turista útvonalakkal várja azokat, akik kíváncsiak Zala megye déli régiójára. A szlovén határhoz közel eső várost főképp termálfürdőjéről ismerik, azonban érdemes feltérképezni a környező kisebb falvakat is gyalogosan vagy két keréken.
Lentihegy, Gosztola, Csiboda, Lendvadedes – látnivalók Lenti környékén
Lenti városát körülölelő dimbes-dombos vidéket járva sajátságos mikrovilág tárul fel az ide látogatók számára. A főképp szőlőtermelésre alkalmas meredek déli lejtők mentén több portán a mai napig megművelt, karbantartott szőlőskerteket, ingatlanokat, présházakat látni. Javarészt azonban hétvégi házak, kényelmes életvitelt biztosító nyaralók vagy épp elhagyatott pincék látványa váltja egymást.
Lentiből Gosztola felé sétálgatva belebotlunk az első borászathoz kötődő egységbe, a Márton pincébe. Télies csendesség övezi a környéket, vélhetően az őszi szüret idején nagyobb itt az élet, mint a téli hónapokban. Reményeink szerint belekóstolhatunk majd a helyi, zalai borokba idén is.
Addig is, míg a 2023-as év szőlői termőre fordulnak, olvasd el korábbi írásunkat a Zalai Borvidék szőlőhegyeiről.
A hegytetőre érve egy elágazásnál Csiboda vagy Gosztola felé vehetjük az irányt. Előbbi zsákutcás terület, a panoráma miatt viszont mindenképpen érdemes tenni egy sétát az elhagyatott és felújított borospincék között.
Csend és nyugalom, no meg pazar kilátás a jutalom a kisebb-nagyobb porták között letekintve a szemközti dombokra.
Tudtad?
Zala megyének már a középkorban is virágzó szőlő- és borkultúrája volt. Ezt bizonyítja egy 868-ból fennmaradt oklevél is, amely a Zala folyó menti szőlőművelésről tesz említést. Később IV. László által 1288-ban kiadott esztergomi vámtarifában zalai borok is szerepelnek.
Az egyutcás, dombháton végigfutó Gosztola az erdők ölelésében fekvő kicsiny falu a 70-es, 80-as években majdnem elnéptelenedett. Szerencsére a Gosztola Gyöngye szállás létrejöttével az érintetlen természetet kedvelők egyre többen fedezték fel ezt a települést, így mára a lakosok száma több, mint 70 fő.
Gosztola után, a zalai dombok ölelésében az 50 fő alatti lakosú Lendvadedes következik a 332 méter magas Tenke-hegy és egy csendes völgy, valamint a Lendvadedesi tó által közrefogva.
Már önmagában a Tenke-hegyi kanyargós úton megtett kirándulás is megéri a fáradtságot, de a tó körüli, 500 méteres tanösvényt sem szabad kihagyni. A falu irányából a hegyre folyamatosan emelkedő kaptató próbára teszi a láb izmait, de az erdő csendje és nyugalma kárpótol a szaporán vett levegővételért. A hegytetőre érve a piros jelzésen haladva a Lendvadedesi pincesor felé egy darabig még az erdő látványa kísér, azonban egy kisebb emelkedő után már látszódnak az apró présházak sziluettjei.
A présházak külleme, ahogy Csibodában is, a romos, de még jó lenne megmenteni állapottól a már jó kezekben, felújítás alatt vagy szépen karbantartott kinézetig terjed. A kerítések nélküli egymás mellett elhelyezkedő, meredek szőlőskertekkel gazdagított házaktól pazar a kilátás a közeli Muravidék felé.
Mumor, Máhomfa, Lenti-Szombathely, Lentikápolna
Ez a néhány, valaha önálló település Zala megye nyugati részén, a szlovén határ közelében 1979 óta már Lenti városához tartozik.
Többnyire kis létszámú, egyutcás városrészek, ahol egyszerre van jelen a természeti környezet és a város közelsége is.
Kicsit távolodva a várostól szinte minden falu rejt valamilyen izgalmas látnivalót. Szécsiszigeten az Andrássy-Szapáry kastély és a Bivalyrezervátum mellett a Kerka vízimalom, valamint az udvarán kéthetente megrendezett termelői piac várja a látogatókat.
Szívesen olvasnál a zala megyei, működő vízimalmokról? Építmények a víz bűvöletében írásunkban igazi érdekességeket gyűjtöttünk össze a témában.
Tormafölde és a Vétyemi ősbükkös
Tormafölde falut övező erdős részen több túraútvonal is kalandozásra csábít, ha Téged is izgatnak a legszebb látnivalók Lenti környékén. A legfőbb és legismertebb látnivaló az 1976 óta fokozottan védett természetvédelmi terület, a Vétyemi ősbükkös.
Ez a magára hagyott rezervátum erdőfürdőzés a javából, az akár 190 éves óriás bükkfák közelében lenni valódi feltöltődést jelent mindenkinek, aki értékeli a természet gyógyhatásait. A szabadon látogatható ősbükkös a Zalaerdő Zrt. gondozásában áll.
Tormafölde felől aszfaltos úton lehet megközelíteni az ősbükköst, napközben – délután 16 óráig – akár autóval is fel lehet hajtani a bejáratáig. 16 óra után már sorompóval zárt az aszfaltos út, természetesen gyalogosan vagy kerékpárral bármilyen időszakban és napszakban látogatható ez a különös erdő.
További túratippek és kirándulóhelyek is érdekelnek? Nézz körül oldalunkon és válogass kedvedre Zala megye természeti csodái között.
fotók: Márton Anikó, Adorján Flóra
A cikk 2022.02.10-én jelent meg először.