A méhbarát kert létrehozása nemcsak a beporzó rovarok védelmét szolgálja, hanem hozzájárul növényeink, zöldségeink egészséges fejlődéséhez is. Méhlegelő? rovarhotel? itató? Tippeket hozunk, hogyan is legyen vonzó a kerted a beporzók számára.
Mi is a méhlegelő?
Általában egy gondozatlan, kaszálatlan virágos terület, ahol a méhek táplálékot találhatnak maguknak pollenek és nektárok formájában. Tulajdonképpen minden olyan terület lehet méhlegelő, ami tele van színes virágokkal, gyógynövényekkel vagy ahol meghagyjuk hosszabbra a füvet akár egész szezonra, mert biztosan lesznek a területen olyan növények, amiket mi kigyomlálnánk, a méhek viszont örömmel látogatják.

Miért fontos a méhbarát kert?
Sokat olvashatunk arról, hogy szépen lassan eltűnnek a beporzó rovarok, eltűnnek a méhek. Ez nagy baj, hiszen ők – méhek, dongók, lepkék, a nektárt gyűjtő rovarok – porozzák be haszonnövényeinket is. És ha ők nincsenek, akkor a gyümölcs- és zöldségtermés sem garantált.
Ezért különösen fontos, hogy ha csak kis részen is, legyenek virágok a teraszunkon, a kertünkben, mert a virágok odavonzzák a beporzókat, lesz elegendő virágpor és nektár számukra, menedéket biztosítanak nekik és megfelelő helyet a szaporodáshoz.
Olvasd el a méhek szerepét a diverzitásban! »»
Hogyan alakítsunk ki méhbarát kertet?
- Megfelelő terület kiválasztása: Válasszunk egy napos, szélvédett részt a kertben, ahol különböző növényeket ültethetünk. Ezt a részt ne kaszáljuk, nyugodtan hagyjuk nőni a füvet és a gyomokat. Figyeljünk arra, hogy kerüljük a vegyszerek használatát ezen a területen és ennek közelében is.
- Méhlegelő virágkeverék vetése: A gazdaboltokban kaphatók speciális méhlegelő virágkeverékek, amelyek különböző méhcsalogató növények magjait tartalmazzák előre csomagolva. Ezeket elszórva színes és illatos virágmezőt, egy igazi kis rétet hozhatunk létre. A méhlegelő magkeverékekben általában a hagyományos, réten megtalálható virágmagok vannak: pipacs, szarkaláb, búzavirág, napraforgó.
- Változatos növények ültetése: Ha inkább a saját vetés ültetés mellett döntünk, akkor válasszunk különböző virágzási idejű növényeket, hogy tavasztól őszig folyamatosan biztosítsunk táplálékot a méhek számára. Figyeljünk a sokszínűségre, mert minden rovarfajta más-más növényt kedvel.
- Fűszernövények beépítése: A borsikafű, menta, levendula, zsálya és kakukkfű nemcsak a konyhában hasznosak, hanem a méhek is kedvelik őket. Ezeket akár balkonládákban is nevelhetjük teraszon vagy csak úgy ablakainkban, illetve szuper védőnövények a kertbe is, úgyhogy bátran ültessük őket a zöldségek közé.
- Vízforrás biztosítása: Helyezzünk ki vízzel teli tálkákat, hogy a méhek ihassanak is a kertünkben. Fontos, hogy a víz ne legyen túl hideg, és rendszeresen cseréljük.
- Búvóhelyek kialakítása: Hagyjunk a kertben természetes, vadregényes részeket, ahol a méhek fészkelhetnek, vagy helyezzünk ki rovarhoteleket. Manapság már készen is kaphatók a boltban a rovarhotelek, ahol különböző növényi anyagokból lyukak, csövek, búvóhelyek vannak összeerősítve. Természetesen ezt elkészítheted otthon is faágakból, bambuszból, nagyobb lyukú téglából, a lényeg, hogy legyen fixen védett teteje, hogy védje a rovarokat az esőtől. Akár ezekből a rovarhotelekből is lehet több, többéle helyen (árnyékos, napos), mert mást szeret minden faj.
Ajánlott méhbarát növények
- Virágok: rózsa, vadrózsa, krókusz, sarkantyúka, gyöngyike, rézvirág, körömvirág, nárcisz, őszirózsa, levendula
- Zöldségek: hagyma – örökhagyma vagy felmagzott vöröshagyma, díszhagyma
- Fűszernövények: menta, zsálya, kakukkfű, borsikafű, hagyma (díszhagyma, felmagzott hagyományos hagyma), citromfű, oregánó
- Cserjék, bokrok: mogyoró, szeder, málna, húsos som

A méhbarát kert kialakítása nemcsak a méheknek kedvez, hanem kertünk szépségét és termékenységét is növeli. Ne feledd, egy kis odafigyeléssel tehetsz a természetért!
A cikk 2025.04.14-én jelent meg először.
fotók: Kása Andrea – Szeretünk Zala