Hagyományos, népművészeti, búcsús, ünnepi. Feliratos, tésztával, magvakkal vagy cukormázzal díszített. A népi hagyomány szerint a mézeskalács a szeretet jelképe: adták leánykérés gyanánt, ünnepekre ajándékba, lehetett venni búcsúkor vagy karácsony tájékán. Ma különféle szakkörökön vehetünk részt, ha el szeretnénk sajátítani a mézeskalács díszítés technikáit.
A Szeretünk Zala csapata ezúttal a zalaszentgróti Mézespatkó Alkotóműhelybe látogatott, hogy megörökítse a mézeskalács díszítés technikáit.
A mézeskalács eredete dióhéjban
A mézeskalács nem magyar találmány, már az ókori görögök is ismerték és készítették, amelyhez gyakran vallásos rituálék kapcsolódtak. Természetesen akkoriban még – sütő hiányában – a mézeskalácsot forró kövön szárították ki, majd később agyagból készült formák segítségével figurákat is meg tudtak formázni a tésztából.
A középkorban leginkább a parasztság körében volt közkedvelt édesség, majd ajándéktárgy, amelynek szépen díszített változatait örömmel adták egymásnak az emberek, ezzel kifejezve egymás iránt érzett szeretetüket.
A mézeskalács díszítés ekkortájt vált szakmává, ugyanis a sütési készség mellé a kreativitásnak, a kézügyességnek és a művészi érzéknek is párosulnia kellett.
Így készül a mézeskalács Zalaszentgróton
Éppen perecnapkor toppantunk be Csiszár Tiborné Zsuzsi zalaszentgróti műhelyébe, így nagy volt a sürgés-forgás, dolgozott az öreg dagasztógép, készültek a lakodalmas cukorperecek.
Két sütemény között természetesen arra is jutott idő, hogy megismerjük a mézeskalács díszítés fortélyait és megnézzük a szebbnél szebb alkotásokat.
Zsuzsi büszkén mutatja a szakkörön készült kreaciókat és persze a saját remekműveit, miközben beavat minket a régiektől ránk maradt díszítési technikákba.
Minden formának és szimbólumnak egyedi jelentése van
Mézeskalács díszítés esetén nem beszélhetünk tájjellegű jellemzőkről. Itt a szimbólumok azok, amelyek jelentését a készítőnek ismernie kell, hogy azokból maga alkossa meg az egyes mézesbábok mintáit.
A mézeskalács a “szeretet, békesség, reménység, együvé tartozás” jelképe. Régen és ma is.
Ezt pedig az olyan hagyományos szimbólumok, mint a levél, a szívecske, a tulipán, a napocska, a holdacska, a pont, a vessző, a végtelen testesítik meg, amelyeket különböző formákra rajzolhatunk rá.
A legnépszerűbb formák a szív, az állatfigurák, a tojás, a baba, a kard és a huszár, de karácsonykor a fenyőfa, a csillag, a csengő, a csizma és a hintaló veszik át a főszerepet.
A Mézespatkó Alkotóműhelyben hagyományos módszerrel, hagyományos recept alapján készülnek és szépülnek a mézeskalácsok.
Zsuzsi nem volt mindig cukorperec sütő és mézeskalács készítő, az évek alatt az a sok tapasztalat, tanulás és önképzés később hivatássá és szakmává vált. Most igyekszik minél többeknek átadni mesterétől, Ivanicsné Szabó Gittától tanult mesterséget csupán azért, hogy éltesse népi hagyományainkat.
A mézeskalács mintája – ahogy Zsuzsi fogalmaz – lehet hagyományos népművészeti stílusú és modern is. Ő az előbbinek a híve, nála mindegyik mézeskalács egyedi, nincs két egyforma díszítésű. Bár a mintázatban fellelhetőek az univerzális motívumok, az, hogy ki hogyan dekorálja a saját mézesét, már mindenkinek saját dolga.
“A mézeskalács díszítésben nincsenek határok, azokat mindenki maga szabja meg.”
– mondja Csiszárné Zsuzsi.
Régi és új technikák mézeskalács díszítéshez
Bár Ivanicsné Szabó Gitta szerint “mindenki azt rajzolja, ami a lelkében van”, mégis vannak olyan jól bevált technikák, amelyek segítenek megpendíteni a lélek húrjait.
Felrakásos technika
A felrakásos módszer során a mézeskalács formára egy másik réteg “fújató” vagyis szódabikarbóna, szalalkáli nélküli tészta kerül. Ilyenkor értelemszerűen kétféle tésztát sütünk.
Magvas technika
Mézeskalácsot olajos magvakkal és hüvelyesekkel is díszíthetünk. Használhatunk tökmagot, napraforgómagot, lenmagot, szezámmagot vagy vöröslencsét. Lényegében minden olyat, ami jól mutat és a tojásfehérje segítségével megragad a forma felületén. A végeredmény egy natúr, de mégis mutatós mézeskalács lesz.
Terülőmázas technika
Az írókázáshoz használt cukormáz higított változatával terülőmázat készíthetünk, amellyel egyenletesen befedhetjük a sütemény felszínét, majd száradás után apró mintákkal díszíthetjük. De használhatjuk nagyobb minták kitöltésére is.
Faragott ütőfás technika
Az ütőfa az egyik legrégebbi mézeskalács díszítő technika, amelynek hazai kutatója és tanítója Seregély Mirtill. Az ütőfákat aprólékos munkával egy fafaragó készíti, amely változatos mintákat és akár történeteket jeleníthet meg.
Az ütőfás mézeskalács készítése nagyon egyszerű: kisodorjuk a tésztát, méretre vágjuk, alapos lisztezést követően belenyomkodjuk a formába, majd laza mozdulattal kivesszük belőle és kisütjük.
Húzott technika
A húzott technika esetén a díszítés alapjául egy terülőmáz réteg szolgál, majd egy másik színű mázzal az egyszerű vonalakból, körökből, hullámokból egy vékony pálcika segítségével csodálatos mintázatok jönnek létre.
Írókázás
Az írókázáshoz, vagyis a cukormázzal való rajzoláshoz kell a legtöbb kézügyesség vagy ahogy Zsuzsi fogalmaz a lendület, de pontosan kell tudnunk azt is, hogy milyen formát szeretnénk megrajzolni. Kezdőként érdemes sablonokat, előre megrajzolt mintákat használni.
Nem csak karácsonykor
Mézeskalácsot a közhiedelemmel ellentétben nemcsak karácsonykor szoktak készíteni. Ezek a szépen kidíszített mézesek különböző alkalmakra tökéletes és maradandó ajándékok lehetnek. Így például esküvőre, húsvétra és születésnapra is, de az ajándékozásnak igazából semmi nem szab határt, bármikor kedves gesztus, ha szeretteinket szeretnénk meglepni.
Érdekes mézesek: a menyasszonykalács
Menyasszonykalács, lakodalmi kalács, örömkalács, virágos kalács talán a mézeskalács művészet leglátványosabb darabja. Ahogy a nevében is benne van, a hagyomány szerint lakodalmakra készült. Alapja egy fonott kalács vagy kerek perec, amelybe tartókat szúrnak, majd erre aggatják rá a különböző szimbólumokat.
Zsuzsi még a mai napig készíti a férje által kovácsolt tartók segítségével.
Mézeskalács recept: van, de mégsincs
Ahány ház, szinte annyiféle mézeskalács recept létezik, ráadásul ahhoz, hogy sokáig puha és tartós süteményt készítsünk, nem elég csak a mennyiségeket betartani. Ahogy a zalai cukorperec esetében, itt is ugyanúgy fontos a kimérő eszközök mérete is rengeteget számít. A sütés folyamatát pedig először látni kell. Éppen ezért tuti receptet most sem fogunk adni.
A puha mézeskalács receptért tehát egészen Zalaszentgrótig kell mennünk, feltéve ha a Mézespatkó Alkotóműhelyben szeretnénk ellesni a praktikákat.
Egy tippet azért megoszthatunk
Az elkészítési folyamat során a tészta legyúrását követően érdemes 24 órát pihentetni azt, majd csaz ezután kisütni. A díszítésre további 24 óra elteltével kerülhet sor. Ha ajándékba adjuk a mézeskalácsot, akkor pedig a díszítés után hagyjuk körülbelül 5 órát száradni a cukormázat, mielőtt celofánba csomagoljuk.
fotó: Adorján Flóra
A cikk 2023.07.24-én jelent meg először.
A Szeretünk Zala csapatának célja, hogy megtalálja azokat a helyeket, amelyek Zalát Zalává teszik. Sorozatunkban olyan helyszíneket, rejtett kincseket, értékteremtő vállalkozásokat és itt tevékenykedő példamutató zalai arcokat mutatunk be, amelyek és akik a megyét a helyiek és az idelátogatók számára is különlegessé teszik.