Biztosan neked is van olyan könyv vagy filmélményed, amiről sosem gondolnád, hogy a helyszínét egyszer a valóságban is láthatod. Hogy a gyerekkorban olvasott és ifjúsági filmként legalább tucatszor látott titokzatos lápvidék nem csak egy képzeletbeli vízi világ, hanem a Kis-Balatontól nem messze fel is fedezheted.
A Matula kunyhó sem csak díszlet
A kunyhó a körülötte lévő varázslatos állat-, és növényvilággal nem pusztán díszletként került Fekete István regényébe és a filmbe is, hanem az író egyik kedvenc időtöltésének terepe volt.
Ez a helyszín nem más, mint a Kis-Balaton, a Zala folyó és a Gyöngyös patak találkozásánál elterülő kristálytiszta vizű nádas, azon belül pedig a kunyhót a Fenékpusztai Diás-szigeten találod.
Látványos és fokozottan védett
A Kis-Balaton 1951 óta védett terület, 1979 óta tartozik a Ramsari egyezmény hatálya alá. Az egyezmény a nemzetközi jelentőségű vizes területek védelméről rendelkezik, kiemelten a vízimadarak élőhelyéről. 2004 óta pedig Natura 2000-es terület.
Nem csak a látnivaló vadregényes, hanem az odajutás is, sőt a fokozottan védett besorolás miatt egyénileg nem látogatható a sziget, csak szervezett túravezetéssel.
2020 nyarán sikerült elcsípni egy szakvezetést, ahol a közel két órás túra alatt sok érdekességet tudtunk meg az ott élő madarakról, az író itteni szakmai munkájáról, halászati érdekességekről. És végre élőben is láthattuk a Matula kunyhót és környékét. De előbb néhány praktikus információ arról, hogyan készülj és mire számíthatsz a helyszínen.
Kis-Balaton Látogatóközpont a kiindulási pont
A Kis-Balaton Látogatóközpont jegypénztárában lehet a belépőt megváltani, naponta egy délelőtti és egy délutáni túrát indítanak. A látogatóközpont parkolójáig lehet autóval bemenni, onnan indulnak a szárazföldi és 2020. július 15. óta a vízi kenutúrák. A szárazföldi túrán lehetőség van 13 személyes elektromos golfautóval bemenni a sziget bejáratáig, ha sokan érkeznek egyszerre és nem férnek fel, ez esetben engedélyezett saját autóval követni a golfautót. Önállóan nem érdemes ezzel próbálkozni, mert a töltésen haladva sorompó nehezíti a továbbjutást. A sorompóhoz a túravezetőknél van a kulcs 😉
Érkezz időben, hogy elektromos golfautó vigyen a Diás-szigetre
Mi egy kicsit eltévedtünk a látogatóközpont felé tartva így éppen lemaradtunk az elektromos golfautóról, akkor még nem lehetett előre helyet foglalni. Aki szeretne élni ezzel a lehetőséggel e-mailben érdemes foglalni és időben érkezni. Ugyanígy emailes foglalás szükséges, ha a kenutúrákra jelentkeznél, mivel azt kizárólag előzetes bejelentkezéssel fogadják.
A második leparkolás után kb. 500 méteres séta várja a látogatókat, ez a szakasz már a lápos résznél található tanösvény. A felkészült szakvezetők mesélnek a nádasban megbújó vízimadarak életéről, bemutatják a növényvilágot, a Diás-sziget bejáratánál pedig a korabeli halászati szokások eszközeit mutatják be. Itt a lábunk alatt már békák ugrálnak, szitakötők napoznak az évszaktól függően változatos virágzó növényeken.
Miért pont a Kis-Balaton volt Fekete István egyik kedvence
A szigeten – ami valójában fél-sziget – található a 2019-ben átadott Fekete István emlékház és a Matula kunyhó. Az emlékház körül hatalmas fák árnyéka és padok várják a turistákat, mi itt az árnyasban üldögélve hallgattuk az íróhoz kapcsolódó történeteket. Megtudjuk mi vonzotta a Somogy megyei születésű mezőgazdász végzettségű embert erre a tájra.
Az emlékházban található kiállítás nagy élmény kicsinek és nagynak is, hiszen odabent megelevenednek a regények szereplői. Makettek segítségével és a túravezetők felkészült előadásával teszik egészen közelivé a környék vízi világát.
Körbe sétálva ezen a kis félszigeten az ember megérti miért volt annyira varázslatos a filmbéli Tutajosnak a Tüskevárnál eltöltött nyár. Talán azt is megérti, hogy ki volt Matula bácsi és milyen értékeket akart átadni a városról érkezett fiúnak.
Látogatóként hasonlóképpen éltük meg a szakvezetést, a túravezetők szívesen és szeretettel meséltek ennek a különös vízi világnak a féltett és nem véletlenül védett élővilágáról.
Ha pedig már a Kis-Balaton felé kirándulsz, látogass el Nagykanizsára is! A környék legszebb látnivalóit ide kattintva találod!
Jól jöhet a kirándulás tervezésénél:
A Kis-Balaton Látogatóközpont GPS koordinátái:
GPS: 46.700197, 17.238187
Nyitvatartási és túra időpontok: Balaton-felvidéki Nemzeti Park
fotó: Márton Anikó