Egy domb, mely gyógyító energiákkal bír… Már sok különlegességgel, vagy egyenesen furcsasággal találkoztam a megyében, de a bödei energiadomb mégis meg tudott lepni, és már csak a neve hallatán is rögtön felkerült a bakancslistámra! Felkeresése során pedig nem csak a különleges energiákkal, de egy gyönyörű kis falu és egy középkori templom megismerésével is gazdagabb lettem. Téged is vár Böde és Zala megye 7 csodájának egyike, a bödei energiadomb!
Aprócska zsákfalu csodás kincsekkel
Ez a Zalaegerszegtől észak-nyugatra 10-12 km-re fekvő, alig 300 lelket számláló kis göcseji település egy épített és egy természeti látnivalóval is büszkélkedhet. Az előbbi az 1220 körül épült román stílusú Szent Mihály templom, mely a bekötő út mentén, Bödétől néhány száz méterre található. Az utóbbi pedig az energiadomb, mely 2010-ben első helyezést ért el a Zala megye 7 természeti csodáját kereső szavazáson.
A középkori Szent Mihály templom
A Szent Mihály főangyal tiszteletére épült, korábban Zalaszentmihályfához tartozó katolikus templom a megye egyik legismertebb középkori műemléke. Az 1220 körül épült, a török időkben elpusztult, majd 1750 körül helyreállított épület ma Böde és Zalaszentmihályfa között egy kis dombon szabadon állva várja a látogatókat.
Művészeti-történeti értékei közé tartozik többek között a bélletes román kapu és a felette lévő timpanonban található Agnus Dei – dombormű, valamint kettős ikerablakának oszlopfői, melyeket állatfejek díszítenek. A templom bejelentkezés útján belülről is megtekinthető, az 1970-es években kialakított berendezésében a letisztultság és a természetes anyagok dominálnak.
A gyógyító erejű bödei energiadomb
Történelmi kincse mellett Böde a természeti értékek terén is jeleskedik. Főként 2010 óta élvez kiemelt figyelmet, amikor is az itt található energiadombot több mint 38 ezer szavazattal beválasztották Zala megye természeti értékeket bemutató hét csodája közé. A listán többek között még olyan különleges helyek szerepelnek, mint a Hévízi-tó , a zalaegerszegi Azáleás-völgy vagy a Kovácsi-hegy Bazaltutcája.
A domb gyógyító energiáira Böde János természetgyógyász lett először figyelmes egy feltárás során a 2000-es évek második felében. Meggyőződése szerint ezen a dombon találkozhatunk az “erővel”, mely a világon több helyen is jelen van: Lourdes-ban, Medjugorje-ban, Fatimában és Tápiószentmártonban. Ezeken a helyeken pedig az embereknek lehetőségük van az „erő” segítségével mielőbb letudni betegségeiket, fájdalmaikat.
A domb pontos elhelyezkedésére a faluban nem nagyon utalnak táblák, azonban a Google Maps kiválóan el tud navigálni minket. A domb tetejére száraz időben járművel is könnyen feljuthatunk, a töltekezés szempontjából azonban valószínűleg a pár perces sétálás hatékonyabb megoldás.
A domb magántulajdonban van, és sem a tulajdonos, sem az önkormányzat nem épített köré infrastruktúrát, parkolót vagy padokat. Cserébe viszont szabadon látogatható bárki számára, és teljes mértékben beteljesíti az ígéretét: egy nyugodt, békés, természetközeli élményt nyújt gyönyörű kilátással és különleges energiákkal megkoronázva.
olvashatjuk az energiadombról Böde honlapján.„Minden ember vágyik a csodára, a csodás gyógyulásra. Talán ezt nyújtja nekünk a domb.”
Én biztosan jól éreztem magam, és úgy vélem, hogy Bödére mindenképp érdemes ellátogatnod, akár gyógyító energiákra, akár kulturális kincsekre vágysz.
Ha pedig szívesen töltkeznél még különleges energiákkal, akár egy jó kis kirándulással egybekötve, akkor irány Nagybakónak és az energiaparkkal kiegészült Kőszikla-szurdok!
Fotó: Varga Zsófi