Itt a tavasz és vele együtt az éledező természet is, ami nemcsak a szép virágoknak, de számos gyógyító hatású vitaminbombának is lehetőséget ad kibújni a földből. Az egyik ilyen a medvehagyma, ami Zala-szerte tengerként hömpölyög az erdők talajszintjén. Érdemes hát túracipőt venni, felkapni a vászonzsákot, a metszőollót és egy nagyobb séta mellett gyűjtésre indulni. Összegyűjtöttük a legzöldebb zalai medvehagyma lelőhelyeket.
A cikk végén térképet is találsz!
Amit a medvék is előszeretettel fogyasztanak
Poroszhagyma, sajamás, vadfokhagyma, kígyóhagyma, de a főként medvehagymaként ismert hagymás növény a zalai erdők egyik legelterjedtebb gyógynövénye. A tavasz első áramlatait megérezve, február végén kel életre és április elejéig fejlődik. Ekkor az erdők egyes részei erős fokhagymaszagba burkolóznak. Végül gyönyörű fehér virágokat növesztve hervad el, hogy a következő évben ismét megörvendeztessen minknet.
A néphit szerint a téli álomból ébredező medvék ezt a nagyjából 15 cm hosszú növényt rágcsálva indítják be újra szervezetüket és kapnak újult erőre. Nem is csoda! A medvehagyma tele van C-vitaminnal, rengeteg magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz, ami segít a tél során kifáradt immunrendszer erősítésében. A régi ember is előszeretettel használta. Megfigyeléseik szerint étvágyserkentő hatású, segíti az emésztést és nem utolsó sorban mesés íze van.
Vigyázz mit szedsz, nehogy mellé nyúlj!
A medvehagyma egy trükkös növény, ugyanis néha a nagyon hasonló leveleket növesztő gyöngyvirággal egy talajmenti közösségben fejlődik. A gyöngyvirág levele azonban mérgező és kicsi esetszámban halálos is lehet.
Hogyan tudod megkülönböztetni őket? Legbiztosabb módja, ha a szedés előtt megdörzsöljük a levelét. Ha érzed az erős “hagyma” illatot, akkor biztosan jó helyre nyúltál, ellenkező esetben hagyd ott a földben. Egyébként a gyöngyvirág levele tömzsibb, szélesebb és fényesebb is, ráadásul csupán április végén bújik ki a föld alól, ám a hektikus időjárás okozhat meglepetéseket. Legyél résen!
Óvjuk a természetet!
A mérték a legnagyobb érték! A Szeretünk Zala csapata kéri, hogy csak annyit szedj, amennyire tényleg szükséged van és tarts be pár szabályt:
- Mikor letéped a leveleket, figyelj rá, hogy csak az maradjon a kezedben, illetve két levél közül csak egyet szedj le – a gumókat hagyd a földben, ezzel elősegítve, hogy jövőre is lehessen szedni!
- Ügyelj rá hova lépsz! Szedés közben vedd figyelembe a többi lágyszárú növény jólétét, pláne azokét amik nem ehetőek, viszont ritkák és védettek. Ilyen a turbánliliom, a salamonpecsét és a gyöngyvirág.
- Ha virágzik, akkor már ne szedd, hagyd meg a polleneket a méheknek és a többi medvehagymának.
- Az aktuális szabályozásoknak megfelelően saját felhasználásra fejenként maximum 2 kilogrammot szedj.
Zalai medvehagyma lelőhelyek
Az alábbi térképen összegyűjtöttük, merre találhatók medvehagyma lelőhelyek. Természetesen a teljesség igénye nélkül, de ezek a helyek pont azért jók, mert könnyen megközelíthetők.
Érdemes ellátogatni a Nagykanizsához közel eső Obornak és Bocska közötti erdőkbe, Vállusra, Zalaszántó-Rezi-Várvölgy-Cserszegtomaj tengelyen található erdőkbe, a Tátika vára alatt, Kehidakustányba a Deák-kúthoz, és a Zalaegerszeghez közel eső Csácsbozsoki erdőbe. Jó eséllyel találunk Nemesszernél, Sohollárnál, Szentpéterúrnál is, illetve a Zalához közeli Sarvaly-forrást is érdemes felkeresni.
A cikk 2021.03.04-én jelent meg először.