Mi a krumpliprósza? Egy reszelt krumplis finomság, ami gyorsan elkészíthető, könnyen variálható, ami a nagymamák konyháját idézi és a mai napig lenyűgözi a fesztiválozókat, turistákat. Mindenki szereti, mindenki ismeri, maximum más-más néven…
Ahány ház, annyi krumpliprósza…
Ha megjelenik egy írás a prószával kapcsolatban, vagy ha véletlen szóba kerül egy baráti, családi beszélgetésen, sok esetben azonnal elindul egy olyan párbeszéd, amely firtatja ennek a különleges ételnek az igazi nevét, na és persze hogy is kell helyesen hívni, és az egymásra való rákontrázások, mint a „mi úgy hívjuk hogy…” Ugye ti is jártatok már hasonló cipőben?! Ez természetes, hisz amennyi vidék annyi elnevezése lehet azonos ételeknek. Így van ez a prószával is.
Zala megyében ezt a nyers reszelt krumplis ételt prószaként, krumpliprószaként ismerjük, de még a szentpéterföldi nagymamám is ugyanúgy használta rá a lapcsánka vagy a málé kifejezést itt, megyén belül. Tócsi, tócsni, cicege, macok… Felsorolni sem tudjuk, hány elnevezés létezik az országon innen és túl, de egy biztos: mindenki tudja, melyik tradicionális ételünkről van szó.
Tudtad?
Prószához hasonló fogásokat külföldön is találunk. Ilyen például az angol hash browns, amit a tipikus angol reggelik elemeként is tálalnak vagy a svájci röszti – kiegészítve azzal, hogy a röszti főtt krumpliból készül.
Az igazi göcseji krumpliprószáról
Akárcsak a dödölle, a krumpliprósza is egy nagyon egyszerű, de tartalmas étel, amelyet előszeretettel készítettek a falusi emberek az élet különböző pillanataiban. Laktató fogás volt a földön lévő munkák után és a böjti napokon. A szükséges hozzávalók mind megtalálhatók voltak a szegényebb házaknál is, hisz csak liszt, krumpli, zsír és aludttej kellett hozzá. Ezekből az egyszerű alapanyagokból olyan receptet alkottak, ami azóta is fennmaradt, immáron generációkon át. Aki már kóstolta valamelyiket tudja miért…
Nálunk családon belül mindig különleges alkalom volt, amikor a krumpliprósza a Messzimamám által került az asztalra, mert senki nem tudta úgy készíteni ahogy ő, olyan finomra, olyan ropogósra. Ahányan ott voltunk, annyian ültük körbe az asztalt és annyian versenyeztünk azért, hogy miénk legyen a sarka, ő pedig nem tudott eleget készíteni belőle.
Ha ti is hasonló gasztronómiai élményre vágytok, süssétek meg tepsiben a prószát!
Ehhez hoztunk nektek egy alapreceptet:
- 6 db krumpli
- 3 dl kefir (hagyományos recept szerint aludttej)
- 4-5 evőkanál búzaliszt
- só, bors (ízlés szerint)
- ízlés szerint 1 gerezd fokhagyma
- kis zsiradék a kenéshez
A krumplikat megmossuk, meghámozzuk és lereszeljük (a reszelő lehet alma- vagy sajtreszelő is, attól függ, milyen textúrát szeretnénk). A krumpli kevés levet enged, ezt leszűrjük, majd hozzákeverjük a kefirt, hogy ne barnuljon meg. Hozzáadjuk a lisztet, sót, borst és ekkor mehet bele ízlés szerint egy kis fokhagyma is. A tepsit előre kizsírozzuk, majd forró sütőben pirosra sütjük.
Ha ugyanezt a receptet serpenyőben sütitek, akkor egy kevés zsiradékot kell a tészta alá tenni, majd amint az egyik fele megpirult, át kell fordítani.
A hagyományos prószakínálat nem áll meg itt: Ábrahám Gézáné Vasi, zalai parasztételek és házi tartósítás könyvében megtaláljuk a kukoricaprósza, a köleskásaprósza és a búzaprósza receptjeit is.
Barlahidai cupita (búzaprósza)
- 30 dkg liszt
- 2 tojás
- 1 bögre tej
- só (ízlés szerint)
- diónyi vaj
A tojást a tej egy részével nagyobb pohárban vagy tálban jól felverjük, megsózzuk, majd belekeverjük a lisztet. Fakanállal simára keverjük, és a megmaradt tejjel sűrű palacsintatésztává dolgozzuk. Zsírozott tepsibe öntjük, a tetejét az olvasztott vajjal meglocsoljuk, és forró sütőben megsütjük. Meghintjük cukorral, nagy kockára várjuk és forrón tálaljuk.
A fenti különleges recept jól mutatja, hogy elődeink mindig azt használták fel, ami éppen volt a háznál és mertek alakítani, a hagyományos sós receptet, akár édességgé is alakították.
Krumpliprósza a modern konyhában
A modern gasztronómia hasonlóképp kreatívan áll a prószához. Az éttermekben főfogásként megtaláljuk a prószabundás húsokat, szembejönnek a glutén- és laktózmentes verziók és a reform oldalakon a krumplit egyéb zöldségekkel is helyettesítik. Találunk olaszos, zöldfűszeres recepteket vagy cukkinis, répás verziókat. A fesztiválokon, kültéri vásárokon platnin sütve kóstolhatjuk sajttal, tejföllel, töpörtyűvel, szalonnával.
A recept továbbél és továbbfejlődik, és ahogy a gulyás, a pörkölt, a dödölle, úgy a prósza is kiemelt szereplője a tradicionális magyar konyhának.
Kíváncsi vagy, milyen receptek és ételek jellemzőek Dél-Zalára? Olvasd el cikkünket!
Fotó: Kása Andi
A cikk 2021.11.26-án jelent meg először.