Bár sokan még csak nem is hallottak róla, a miklósfai kerekrépa a zalai értéktár részét is képezi, egyenesen a dödölle mellett. Ráadásul ennek a különleges zöldségnek olyannyira nagy a híre, hogy fesztivált és főzőversenyt is szoktak rendezni a tiszteletére, ugyanis többféleképpen is elkészíthető. Vajon miben rejlik e méltán híres zalai finomság titka?
Mitől olyan különleges a miklósfai kerekrépa?
Természetesen attól, hogy a „miénk”! 🙂
Mellette viszont fantasztikus ételek alapját is adja és még azok is imádják, akik egyébként nem szeretik a savanyított dolgokat. Elsősorban levest és rakott répát szokás belőle készíteni. A továbbiakban a receptről is esik szó.
Alapvetően a kerekrépa nem más, mint a hagyományos tarlórépa, amit régen a szegények eledelének is neveztek, mivel könnyen megterem – főként ebben a régióban – és jól eltartható.
Ha savanyú répa, akkor Miklósfa
A kerekrépa legnagyobb hagyománya Miklósfán van, ahol saját savanyítási receptúrát követnek és hagyományosan főzőversenyt is rendeznek. A Miklósfai Répafőző Versenyen bárki megmérettetheti a tudását, aki úgy gondolja, hogy ringbe szállna a törzsgyökeres miklósfaiak elkészítésével szemben. A fő versenytéma természetesen a savanyú répaleves, de különlegességekkel is lehet készülni.
A megyében több helyen is vásárolhatunk savanyú kerekrépát és kóstolhatjuk a belőle készült ételeket, de a legnagyobb hagyománya a Nagykanizsa melletti Miklósfán van, ahol a savanyítási eljárást mindig a család hölgy tagjai örökítik tovább.
Ha Miklósfa felé jártok, érdemes felkeresni Vadkerti-Tóth Jánosné Mariannt (+36302914460), aki a miklósfai savanyított répa elsődleges készítője. Többen is rendszeresen az ő savanyú répájával érnek el előkelő helyezéseket a répafőző versenyen.
Mariann 2004 óta foglalkozik kerekrépa termesztéssel és már 2005 óta savanyít. Természetesen a teljes savanyítási procedúra – ahogy Mariann fogalmazott – titkos hozzávalókat és műveleteket is magában foglal. A titokra ugyan nem most fog fény derülni, de ha mégis megpróbálnátok otthon a saját „titkos hozzávalóitokkal”, akkor az alaprecepthez nincs szükség másra, mint lisztre, vízre, élesztőre és kerekrépára.
A pontos savanyítási eljárást mi sem tudnánk jobban megfogalmazni, ide kattintva olvashatjátok.
Ha pedig már beszereztétek/elkészítettétek a savanyú répát, nincs más hátra, mint felrakni főni a savanyú répa levest!
Mi ezt a bevált receptet ajánljuk hozzá:
Hozzávalók 10 főre:
- 1 kg hagyományosan savanyított kerekrépa
- 1 kg sertésoldalas / sertéscsülök
- 10 dkg sűrített paradicsom
- 2 fej vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
- 1 e.k egész bors
- 1 k.k egész kömény
- 1 fűszercsokor (zöldségzöld, zellerszár, kapor, babérlevél, kakukkfű)
- 1 e.k liszt
Elkészítés:
Az oldalast 2 liter hideg vízben feltesszük forrni. Amikor felforrt lehaboljuk. A fűszereket fűszergolyóba vagy gézbe tesszük és hozzáadjuk. A vöröshagymákat félbevágjuk, és vékony szeletekre szeljük, majd beledobjuk a levesbe. Beletesszük az egész fej fokhagymát (ezt később kivesszük). Egy órát lassú tűzön főzzük, majd hozzátesszük a kiáztatott savanyú répát. 10 percet forraljuk, majd hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszercsokrot. Ismét forraljuk 10 percet, majd egy púpos evőkanál lisztet egy kevés vízzel simára keverünk és óvatosan hozzáadjuk. Fél óra alatt készre főzzük. Ínyencek az oldalas mellé sertéskörmöt és sertésfarkat is tehetnek! Oldalas helyett sertéscsülökből is elkészíthető. (Sok helyen húsgombócot is főznek bele, ez opcionálisan külön elkészíthető hozzá.)
A kerekrépáról dal is született, íme a Miklósfai Szirének Kórusának előadásában:
A miklósfai kerekrépa rajongói tábora akkora, hogy még egy dalt is szenteltek neki. A Miklósfai Szirének Kórusa a Despacito átdolgozásában tiszteleg a zalai finomság előtt. Már csak emiatt is egyből rajongók lesztek Ti is!
A fotókat köszönjük Turi Istvánnak!
A cikk 2021. január 13-án jelent meg először.