Ha Zalaegerszegen már minden parkot, látnivalót, érdekességet megnéztél vagy éppen megismernél egy falut és felejthetetlen táját, akkor érdemes felkerekedned. Mi bátran ajánljuk, hogy indulj el észak-keleti irányba a Zala-völgybe, ahol Pethőhenye is fekszik.
A csendes, festői környezettel rendelkező település a Zala partján található. Jelenleg több mint négyszázan lakják, de egyre többen választják otthonuknak – csak 13 kilométer távolságra van a megyeszékhelytől.
Pethőhenye már évszázadok óta formálódik
Henye nevével egy 1234-es adományozási oklevélben találkozunk először. A két legjelentősebb birtokos, a Pölöskei Eördögh és a Gersei Pethő családról kapta a középkorban a község két területe a Pethő és az Ördög nevet. Az 1400-as évektől Pethőhenye és Ördöghenye két külön településként működött, majd a két területet 1943-ban egyesítették és a Pethőhenye név maradt használatban.
Amit semmiképpen se hagyj ki, ha Pethőhenyén jársz!
„Az ősök végeláthatatlan sora élt itt.”
Bármelyik irányból is haladsz a falu felé, a domboldalon kimagaslik Pethőhenye csodás látnivalója, a szárnyas templom. Ezek a szárnyak messziről sugallják, hogy ez egy különleges építmény, és ha közelebb érünk, erről meg is bizonyosodhatunk. A templomot és a ravatalozót nem más, mint Makovecz Imre tervezte.
Mindkét épület Makovecz kései organikus formavilágát tükrözi. A ma már műemlékileg is védett Szent István királynak szentelt templomot három évig építették, az építés során sírokat, pénzérméket, csontokat találtak visszamenőleg az 1100-as évekig.
Ahonnét a csend hangjait hallod.
A Henye-hegyi kápolna Pethőhenye és Zalaegerszeg közti dombhát legmagasabb pontján helyezkedik el. A jelenlegi épület helyén Szent István tiszteletére 1777-ben emeltek fa kápolnát. Az épület kiemelten fontos a település lakosai számára, mert hagyományosan itt tartják augusztus 20-án, búcsúkor az ünnepi szentmisét.
Tipp:
A kápolnát autóval Zalaegerszeg felől közelítsd meg, Pethőhenye felől inkább gyalog vagy biciklivel indulj.
Tudtad?
Pethőhenyén található a Zala folyót átívelő leghosszabb híd.
Panoráma dömping Pethőhenye felé – Horhosok útja
Három különböző hosszúságú túraútvonalon át érkezhetsz meg a megyeszékhelyről Pethőhenyére a Horhosok útján keresztül. A túrázás közben megcsodálhatod egész Zalaegerszeget, láthatod a környék összes templomát, ránézhetsz a környező hegyekre. Az erdőben egyedülálló védett növényekkel, különleges fatársulásokkal is találkozhatsz.
Mivel mindhárom szakasz más látnivalókon visz keresztül, érdemes az összes útvonalon végigmenni. A tájékozódást végig táblák kísérik, így bátran nekivághatsz. Nem fogsz csalódni!
Tipp:
Ez a szakasz tavasszal tele van medvehagymával, így ez idő tájt semmiképp ne hagyd ki! Hozzá pedig fogadd szeretettel recept-ajánlónk!
Miért keresik fel annyian Pethőhenyét?
Mert a mesés táj mindig más oldalát mutatja meg az természetbarátoknak. Tavaly látogatók százai fotózkodtak a környékbeli pipacsmezőn, de a repce-, búza- és napraforgómezők, valamint a medvehagymás ösvények is kedvelt témái a fotósoknak.
Hogyan jutsz oda?
Busz: a központi buszállomásról menetrend szerint indulnak járatok, melyek érintik a települést
Vonat: Zalaegerszegről Zalaszentivánig tudsz eljutni, majd onnan egy 15 perces sétával megérkezhetsz a faluba
Autó: Zalaegerszegről indulva két irányból is érkezhetsz, a települést megközelítheted Zalaszentiván felől és Alsónemesapáti felől
Gyalog vagy biciklivel: Csácson át a Horhosok útján vagy Pózva-Zalaszentiván irányból bicikliúton keresztül
? Bartus Dávid, Kása Andi
„Minden domb mögött kincset találsz.” Fedezd fel mindegyiket!
A cikk 2021.04.21-én jelent meg először.