A Budafai Arborétumba lépve a természet nyugalma szinte tapintható és ha valamit, akkor ezt egészen bizonyosan nevezhetünk természetes szépségnek. Az arborétumban tágas rétek, buja zöld pázsit, csillogó vizű tavak és több mint 200-féle fafaj fogad, melyeket a gondosan kialakított ösvényeken kereshetsz fel. Tavasszal a tündéri azáleák, ősszel a színpompás fák miatt bakancslistás hely.
Növényfajok a világ minden tájáról
A Budafapusztai Arborétum területét egykor a Zichy család birtokolta, akik még az 1920-as években alakították ki a vadászkastély és park körüli erdőket. A birtokon akkoriban kis parkot és tavat hoztak létre, majd az államosítás idején, az 1950-es években kezdték el különféle fajtájú fák telepítését.
Az arborétum ösvényein sétálva 132-féle tűlevelű és 88-féle lombos fafajt figyelhetsz meg, köztük számos őshonos és egzotikus, Európában ritkaságnak számítót. A mamutfenyők, jegenyefenyők, mocsárciprusok, és a mezei juharok, a magas kőrisek, a bükkfák között sétálva egyszerre érezheted magad messzi földrészeken és a zalai dombok között.
Azálea virágzás tavasszal, lombhullás ősszel
A lombkoronaszint alatt, a cserjeszinten is virágzik az élet. A leglátványosabb és legnagyobb attrakció a havasszépék április-májusi virágzása. Élénk színű – jellemzően fehér, piros, narancssárga, rózsaszín – virágaikkal üde színfoltként díszítik a budafapusztai botanikus kertet. A rododendronok vagy ismertebb néven az azáleák szintén egzotikusnak számító, betelepített fajok, melyekről az idő igazolta, hogy élvezik a „zalai” klímát.
Tipp: Az azálea virágzást a zalaegerszegi Azáleás-völgyben és a Csácsbozsoki Arborétumban is megnézheted.
Az azáleákon kívül a tavasz látványossága még a fehér gyöngyvirágcserje és a piros japánbirs, nyáron pedig a lednekfürt hozza liláspiros virágait.
A talajszinten pedig tavasszal és ősszel gombák sokasága kacsint vissza rád, valamint felfedezheted az erdei cikláment vagy a tőzikét is.
Itt az ősz sem telik unalmasan. Mi éppen október végén jártunk a Budafai Arborétumban egy hosszabb körtúra keretében, ezért elképesztő látványban volt részünk. A dél-zalai botanikus kertben ősszel tobzódnak a színek, különösen látványos az év ezen időszakában. A napsütéses idő még jobban kiemelte a színeket, a kis tavakban a fák tükörképe is látszódott.
Családi kikapcsolódás, szalonnasütés, piknikezés a szabadban
Míg a felnőtteknek talán a tópart, addig a gyerekeknek biztosan a Makk-Kaland Játszótér lesz a kedvenc helyszíne az arborétumban. Az egyedi fafaragásokkal díszített mászókák és kalandpályák izgalmas kihívást jelentenek a gyerekeknek.
A játszótér mellett tűzrakóhelyek és pihenőpadok is ki lettek alakítva, ahol a kirándulást – egy kis tervezéssel – gasztronómiai kalandokkal is megfűszerezheted.
Az első magyar földgázfúrás nyomában
Az arborétum nemcsak természeti értékek lelőhelye, de ipartörténeti jelentőséget is képvisel. Itt történt ugyanis az első magyarországi földgázfúrás 1937-ben, amelyet emlékmű is megörökít az arborétum területén. Ez a helyszín nem csupán a földgázkitermelés kezdetét jelképezi Magyarországon, de betekintést is enged a térség ipari fejlődésébe.
Tippek a Budafai Arborétum meglátogatásához
A Budafai Arborétum Bázakerettye és Kistolmács közelében található Nagykanizsától és Lentitől mintegy 30, Zalaegerszegtől 50, percnyi, Keszthelytől kicsivel több mint 1 óra autóútra. Áprilistól októberig lehet látogatni belépőjegy ellenében a megadott napokon és időpontokban. Ideális úti cél családdal vagy barátokkal, érkezhetsz autóval, gyalogosan és kerékpárral is.
Az arborétumban akár egy egész napot is el lehet tölteni, ha erdei piknikezést vagy szalonnasütést tervezel. A tűzrakóhelyek rendelkezésre állnak.
Ha pedig igazi botanikus vagy, akkor szakvezetés keretében is felfedezheted a növényvilág csodáit. Erről bővebb információt a Zalaerdő oldalán találsz.
Budafai Arborétum nyitva tartás:
Április 1-jétől április 30-ig: szerda, szombat, vasárnap: 10-17 óráig
Május 1-jétől június 30-ig: keddtől vasárnapig: 10-18 óráig
Július 1-jétől szeptember 30-ig: szerda, szombat, vasárnap: 10-18 óráig
Ünnepnapokon nyitva: Húsvét hétfőn, május 1-jén, Pünkösdkor, augusztus 20-án, október 23-án
Október 1-jétől október 31-ig: szerda, szombat, vasárnap: 10-17 óráig
Kihagyhatatlan kirándulás a természet szerelmeseinek: Vétyemi Ősbükkös >>
Fedezd fel Lenti környékének kulturális, történelmi és természeti látnivalóit is! >>
A cikk 2024.10.29-én jelent meg először.
fotók: Adorján Flóra / Szeretünk Zala