Várvölgy után, Lesencefalu előtt, éppen Zala megye határában jobbra fordulva a murvás úton feltűnik egy halvány sárgára meszelt pince, homlokzatán a Gurumlai Családi Borház felirattal. Ha ezt látod, bizony jó helyen jársz! Itt készíti természetes, kézműves borait Gurumlai Gábor, a birtok tulajdonosa.
Mesébe illő kilátás, balatoni panoráma, mediterrán hangulat Zala e különös csücskében.
Kincseket rejtő Balaton-felvidéki Borvidék
Zalában a Zalai Borvidék zamatos nedűi mellett a Balaton-felvidéki Borvidék ásványos, üde ízekben gazdag borai is megtalálhatók. Az utóbbihoz tartozik a Káli-körzet (Zalától egészen távol), a Cserszegi körzet, benne Várvölggyel, valamint a Balatonederics-Lesencei körzet Lesencefaluval.
Bár a Lesence falvak ma már Veszprém megye felségterületére esnek, a Gurumlai Borház mégis várvölgyi lelkülettel emeli e csodás borvidék színvonalát.
A Balaton-felvidéken nem csak a kilátás páratlan, hanem az egyre bővülő kistermelők termékei is ott vannak hazánk legjobbjai között. Nem is csoda, hiszen a terület vulkanikus és meszes talajának köszönhetően különleges ízvilágban gazdag szőlőkkel látja el a gazdákat már egészen a középkor óta.
Ilyen természeti adottságok mellett gondozza szőlőjét családja segítségével Gurumlai Gábor, zalai borász is.
Várvölgyi szellemben, Zala határában…
Nagyapa öröksége, a Gurumlai Családi Borház története
„Mindig a Nagyapám lába alatt voltam.” – kezdi meséjét Gábor, miután kitöltötte nekünk az első pohár kóstolót. Gábor már eleven gyerekként is a családjával járt az akkor még három Várvölgy környéki birtokra, ahol eleinte csak kis lurkóként „vett részt” a hegyen zajló munkákban.
Nagyapám mindene volt a szőlő, mindig is kedvenc hobbijaként művelte a területeket.
Nagyapja példájából meríti Gábor mindazt a lelkesedést és elhivatottságot, amiért úgy döntött, hogy a Hosszúberek dűlőn lévő alig fél hektáros területtől nem válik meg, hanem inkább kitanulja a borász mesterséget és az örökséget magasabb szintekre emeli.
Az elhivatottság, bár kimondatlanul, de valahogy mindig ott munkálkodott benne. A nagypapa halála után, egyedüli férfiként, 14 évesen őrá és családjára hárult a feladat, hogy tovább művelje a földet. Ekkor még csak amolyan muszájból tette, de az idő és az emlékek felébresztették benne Nagyapja szenvedélyét.
Az évek során megszerzett tapasztalati tudást később különbüző képzések elvégzésével keretbe foglalta. Így helyre került mindaz, amit addig a szőlészet mesterségéről elsajátított. Gábor az eddigiekhez hozzápakolt még közel egy év szakmai tapasztalatot a keszthelyi Balatoni Borok Házában, majd 2011-ben a budapesti Királyi Borház és Pincemúzeum csapatában.
Felmentem szerencsét próbálni, de valahogy nem éreztem a várost. Egyre csak azon gondolkodtam, hogy otthon van nekem egy szőlőm, miért ne azt fejlesztem?
Innen már csak egy ugrás volt a fahordóktól az acél tartályokig.
Gábor tudatosan építette a Gurumlai Borház brandet. Az évről évre megtermelt szőlőmennyiség egy részét továbbadta, másik részéből pedig saját felhasználásra borokat készített. A továbbadott gyümölcsért kapott összeget lehetősége volt visszaforgatni, így lépésről lépésre tudta megteremteni és egyre magasabb szintekre emelni a ma már különböző díjakkal is rendelkező borházát.
Különböző boraival egymást követő több évben is elnyerte a Várvölgy Község Bora címet: 2018-ban a 2017-es Olaszrizling, 2019-ben pedig a 2018-as Buja (Zenit és Cserszegi Fűszeres házasítás) lett a befutó.
Azt láttam, hogy szerették. Én is ezért csinálom. Máshogy nem is lehetne.
Borok, amiket kóstolhatsz
A Tapolcai-medence peremén elnyúló birtokon a Balaton-felvidéki Borvidék jellemző fajtái, az olaszrizling és a cserszegi fűszeres mellett zenit és zöld veltelini tőkék is nevelkednek. A négy szőlő közül a zenit és a cserszegi fűszeres állnak a fókuszban, utóbbi kettőt egymással házasítja is, melynek eredménye a selymes ízű Buja.
Az időjárás szeszélyeitől függően évente nagyjából 2000 liternyi bor készül kézműves eljárással.
A kézműves borok a természetesség jegyeit hordozzák magukon. A kézműves borász nem használ fajélesztőt, helyette hagyja a mustot spontán erjedni, majd erjedés után magától tisztulni. Lényege, hogy „Azon a területen, abban az évben, az a szőlő mit tud adni.”
Gábor panorámás pincéjében a must spontán erjedés útján válik borrá, acél tartályokban.
Hogyan juthatsz el a Gurumlai Családi Borház pincéjéhez?
Ha szerencséd van, akkor Gábort éppen a birtokon találod, de érdemes inkább előre bejelentkezned, nehogy a végén kóstolás nélkül távozz.
A pince egyébként a Kéktúra zalai szakaszának útvonalán magasodik, pont ott, ahol Lesencefalu felől Veszprém megyét elhagyva megérkezel Zala megyébe.
Gurumlai Családi Borház Facebook és Instagram oldala
Elérhetőség: gurumlai.borhaz@gmail.com
Cím: Hosszúberek dűlő, 46.852336, 17.330323
Tetszett a cikk? Köszönjük, ha lájkolod és megosztod ismerőseiddel!
Ne siess! Kalandozz tovább Zala megye csodás tájain!