Neked van már kedvenc zalai söröd? Ha még nincs, akkor ezután lesz. Bár az igazi, nagyüzemi Kanizsai sör ízére már csak az idősebb generáció emlékszik, a zalai söröknek mégsem mondhatunk “Pá”-t. Sőt. Elérkezett a kézműves sörök ideje, melyek különlegességét sajátos ízvilágukban és meghökkentő történetükben lelheted meg.
De mielőtt elkalauzolnánk Benneteket a kézműves sörök világába, ismerjétek meg a valaha volt leghíresebb zalai folyékony kenyér, a Kanizsai legendáját, amely tökéletes inspirációval szolgált a mai kézműves sörfőzdék alapításának.
Mi történt a híresen legendás Kanizsai sörrel?
Ki ne hallott volna már a Kanizsai sörről… Na de mi lett vele? Kezdjük egy rövidke visszatekintéssel.
A Kanizsai Sörgyárat 1892-ben alapították kanizsai üzletemberek és már a kezdetekben is hatalmas sikernek örvendett, és főként az akkor még Magyarországhoz tartozó Triesztben és Fiumében fogyott igazán. A nevét 1911-ben Királyi Sörfőzde Részvénytársasággá változtatták, majd Trianon után sajnos elvesztette külföldi kapcsolatait, de végül 1928-ban a Dreher-Haggenmacher Első Magyar Részvény Serfőzde Rt. vásárolta meg a gyárat. Az ezt követő folyamatos felújításoknak köszönhetően a kanizsai sör saját KANIZSA márkasörözőjével ismét visszatért a rivaldafénybe.
A mai napig sokak fűznek nosztalgikus emlékeket a kanizsai „Balatoni” sörhöz.
1994-ben a gyár a South African Brewery Holland leányvállalatához került, három év múlva beolvadt a Dreher Rt.-be, majd két évvel később a gyártást végleg leállították. Azóta többször is szóba került a gyár újbóli üzembe helyezése, de sajnos ez mindig falakba ütközött, így a gyár jelenleg sem üzemel.
A Dreher azonban most is gyártja a „Balatoni Világos” elnevezésű sört, amivel a Kanizsai sörgyárban készített elődjének tisztelegnek, de sokak véleménye szerint ez nyomában sincs az 1900-as években gyártottaknak.
Sajnos a gyár nem látogatható, reméljük ez egyszer változni fog.
Na de ha kanizsai sör már nincs, mit igyon a hithű zalai és a Zalába látogató vándor?
Természetesen újudvari sört vagy épp “Zegit”!
Előre eláruljuk, hogy a sörfőzdék látogathatók, sőt határozottan szívesen látnak bárkit, akit érdekel a helyi sörkultúra.
Mindkét sörfőzde kisüzemi és biztosan nem találkozhattok velük akármelyik szupermarket és étterem polcain, éppen ezért igazán megéri felkutatni őket.
A két főzde közül az ELF Kisüzemi Sörfőzde alapult régebben, így csaknem 4 éve ihatunk zalaegerszegi kézműves sört.
Kísérleti, kézműves jellegből profi, leutánozhatatlan ízek
Elekes Ferenc 2014-ben kezdte el a sörfőzést, először csak otthon, kísérleti jelleggel, majd elég gyorsan kiderült, hogy az érdeklődés nem csak hobbiszinten van jelen, így felvásárolta az összes létező szakirodalmat, hogy már a kellő tudás birtokában vághasson bele a nagybetűs sörfőzésbe.
Ferenc egyébként a multizást hagyta ott a sörfőzés kedvéért, de állítja, hogy ezt azóta sem bánta meg. Családi vállalkozásként működnek, a környéken egyedüli kézműves főzdeként.
Ferencék egy élet munkáját tették fel a főzdére, eddig úgy néz ki nem hiába. 🙂
Ferenc fia is nemsokára betölti a 18 évet és már alig várja, hogy fesztiválokon is megjelenhessenek saját söreikkel. Bár a járványhelyzet miatt a fesztiválokra még picit várni kell, az ELF Sörfőzde söreit szerencsére máshol is kipróbálhatjátok.
Hol találtok ELF sört?
Maga a főzde a zalaegerszegi EVO ipari parkban található, ahol előzetes bejelentkezés alapján szívesen látnak bárkit, akit érdekel, hogyan készül a helyi sör. Tartanak vezetett kóstolókat, sörfőző workshopokat (így akár belőlünk is válhat házi sörfőző 😉 ) és tavaly készült el a főzde saját „bárja” is.
A bár nem is igazán jó szó (egyébként a nagyon találó angol taproom elnevezést kapta), ez sokkal több annál. Igényes környezetben, saját csapolt és üveges söreikkel, sörkorcsolyákkal várják minden péntek és szombat délután a betévedőket. Itt zajlanak továbbá a sörkóstolók és a workshopok is, sőt csapatépítőt is szervezhetünk hozzájuk.
Természetesen ezek mind az aktuális szabályozásoknak megfelelően, a vendéglátó- és szálláshelyek újranyitása idejére vonatkoznak.
Ők főzik Zalaegerszeg hivatalos sörét is, a „Zegit”, ami egy Special Ale típusú nedű.
Ezen kívül APA, Witbier, Saison, IPA és Stout alkotják a folyamatosan elérhető szortimentet, de ez mindig bővül szezonális tételekkel, épp amihez van kedv, és amire van igény.
Pont ezek egy kézműves sörfőzde előnyei.
Ízesített sört nem főznek, de helyette összefogtak egy kis helyi céggel, akik gyümölcspüréket, szörpöket készítenek és az ő termékeiket adják a sörök mellé, így csak a képzelet szabhat határt annak, hogy épp milyen sört fogyaszunk Náluk.
Söreiket egyelőre szinte csak zalai éttermekben, bárokban és boltokban vásárolhatjátok meg. Próbálnak a helyiekre fókuszálni, de hosszú távon tervben van a bővülés is.
Addig is, ha zalaegerszegi vagy környékbeli kirándulást terveztek, irány az ELF Kisüzemi Sörfőzde, ahol semmiképp se hagyjátok ki az igazi „taproom” élményt!
Cím: 8900 Zalaegerszeg EVO ipari park, Hoch János u. 51.
Elérhetőség: Elekes Ferenc, +36202777072
Az ELF Kisüzemi Sörfőzde Facebook oldala és weboldala.
Mit csinál az ember, ha nem talál jó sört? Főz magának sajátot!
Újudvaron sem maradtak le sokkal a nyitási időponttal, Valu Gábor 2018 óta készíti kézműves söreit Nagykanizsa mellett.
Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy az újudvari sör története Budapesten kezdődik, méghozzá egy belvárosi bérlakás kis konyhájának egyik lábosában 2013-ban, a BeerPanic az évek során áthelyezte üzemét a domboktól szegélyezett zalai településre.
Gábor eredetileg webfejlesztőként dolgozik és ő váltig állítja, hogy a sörfőzés a hobbija, de aki már kóstolta a söreit, hallotta róluk beszélni vagy épp meglátogatta újudvari üzemét, hamar rájön, hogy ez sokkal több egy hétvégi hobbinál.
Valu Gábor a nagykanizsai termelői piacon Aztec Apocalypse, chilis blond ale
Bevallása szerint az egész úgy kezdődött, hogy barátaikkal megállapították, hogy nagyon nehéz jó sörhöz jutni. Miért ne csinálhatnának egyet saját maguk? Bárcsak minden így működne! 🙂
Sokáig csak otthon főztek, de egyre nőtt a lelkesedés és persze az igény is. Mivel Gábor nagykanizsai kötődésű, így nála is hamar elindult a „vissza a gyökerekhez” folyamat és a bővülés terve.
Nagykanizsán sajnos nem talált megfelelő helyet, így került végül a főzde Újudvarra. Utólag úgy néz ki, hogy ez meglehetősen jó választás volt, mivel egyrészt a főzde pont az Újudvari Termelői Piac mellett van, másrészt rengeteg környékbeli kirándulással – például az Újudvari TV-torony, a Kőszikla-szurdok vagy a nagybakónaki Árpád-források felfedezésével – összeköthető a sörkóstolás, így igazán nem fontos autóval érkeznünk.
Gábor is a kézműves sörfőzők szerencsés életét éli. Állandó sörkínálata mellett (Blond ale, APA, IPA) mindig akad hely és idő a kísérletezgetésre is.
Nagy kedvencünk az Aztec Apocalypse, ami nem más, mint egy chilis blond ale, aminek nemcsak az íze, de a története is különleges: a sörfőző és a chilitermelő véletlen piaci találkozásának szüleménye. „Normál” sörük pedig egy kedves barátjuk kultúrkocsmájának rendelésére készült, egyedileg.
Szóval, ha saját sört szeretnétek főzetni, itt a helyetek!
Azért a lokálpatriotizmus itt sem marad el. A főzde „Koron a Barbár” söre, nem más, mint egy „Canischa” IPA, címkéjén a régi kanizsai várral – mert az ördög mindig a részletekben rejlik.
Bár a főzde egyelőre kisebb kapacitással rendelkezik, a legtöbb nagykanizsai étterem itallapján találkozhattok söreikkel, továbbá az Újudvari Termelői Piacon és a nagykanizsai Piac a Kertben termelői piacon is vásárolhattok belőlük.
Ha pedig Újudvar felé veszitek az irányt (amellett, hogy felfedezitek a környék csodáit) érdemes megejteni egy telefont, Gábor létszámtól függetlenül bárkinek szívesen mutatja meg főzdéjét, tart kóstolót vagy bemutatót.
Cím: 8778 Újudvar, Fő út 59
Elérhetőség: Valu Gábor, +36302358901
A BeerPanic Facebook oldala és weboladala.