Oly sokszor autóztam már éppen csak elhaladva a Nemesnép balra vagy jobbra tábla mellett – attól függően, hogy Csesztreg vagy Márokföld irányából utaztam. Mivel a főút nem szeli át a falut, külső szemlélőknek semmi nem sugallja, hogy érdemes lekanyarodni, ezért sokáig váratott magára Nemesnép felfedezése. Sehol egy templomtorony, ami már messziről feltűnik, a turisztikai és kereskedelmi fő irány is főképp az Őrség vagy a Göcsej közeli látnivalók felé csábítja az utazót.
Miközben itt van ez a kicsi, egyszerűségében bájos falu, melyről már a XIII. században említést tesznek egy nemesi oklevélben. Nemesnép a nyugati határszélen közigazgatásilag Zala megyében, földrajzi terület szempontjából az Őrség részeként észrevétlenül húzódik meg. Mintha csak azt üzenné: én itt vagyok, évszázadok óta lakott területként, ha a vándor kíváncsi rám, majd csak letér a főútról.
Pedig a Nemesnépi fazsindelyes szoknyás harangláb a legnagyobb a nyugati végeken
Letérve aztán kiderül, hogy a falu közepén – ha egyáltalán lehet ilyet mondani, mert nincs is igazán közepe, – található Nyugat-Magyarország legnagyobb fazsindelyes, szoknyás haranglába. Ahogy írtam a falunak ez a része nem a közepe, ám itt van a Faluház és valaha itt volt a bolt is, amit sajnos elhagyatva találtunk. Egykoron pedig itt állt a református fatemplom is, ami 1793-ban leégett. Ennek helyére építtette a református közösség a haranglábat még ugyanabban az évben.
Kíváncsi vagy hány szerepkör jut egy kis településen a plébánosra? Olvasd el cikkünket Miháld plébánosáról: Beszélgetés Bengyák Vince, Miháld plébánosával
Miért írom, hogy nincs is közepe a településnek?
A falu a Szentgyörgyvölgy patak két oldalán terül el, mindössze néhány utcácskából, portákhoz vagy kisebb-nagyobb gazdasági tanyához vezető bekötőútból áll. No meg a göcseji és őrségi tájra jellemző szerekből: Németszer, Simonszer, Gödeszer. Bár nem kifejezetten dimbes-dombos itt a táj, a szerek a mai napig viselik a valaha ott élt családok neveit.
Tudtad?
A Nemesnépen található harangláb számít a Göcseji területén, de egész Nyugat-Magyarországon is a legnagyobbnak. 1937 óta országos műemlékvédelem alatt áll.
Már nem kihívás száraz lábbal átkelni a patakon
Lehet, hogy még nem hallottál róla, de kis hazánk nyugati részében, az Alpok közelsége miatt jóval több az évi átlagos csapadékmennyiség, mint országosan. Egy-egy kiadós esőzés jelentősen megduzzasztja a máskor éppen csak csordogáló patakokat. Amin száraz időben egyik kőről a másikra ugrálva akár át is lehet ugrálni. Nem úgy a láposabb, vizenyős területeken, ahol a portákra való bejutást, a patakokon való átkelést meg kellett oldani.
A legegyszerűbb módja volt ennek: egyszerűen átdönteni egy fatörzset a patak felett és már kész is volt a bürü. Ahogy a kisebb, gyaloghídakat a Dunántúli nyelvjárás hívja. Nemesnépen egyetlen öreg, már korhadásnak indult darab a mai napig azon a helyen látható, ahova jó néhány évtizeddel ezelőtt döntötték.
Egy kedves mondás is járja a nyugati településeken, mintegy igazolva a bürük hasznosságát:
“Azért van a bürü….hogy ne menjünk körü…”
Furcsán hangzik a fülednek ezeknek a szavaknak az írása, kiejtése, de szívesen olvasnál még furcsább zalai szavakról, kifejezésekről? Nézd át gyűjteményünket, van olyan szó, amely ismerős? Igen jól rempül a csepőtés
Tipp:
Tedd le az autót a harangláb közelében, innen 15-20 perces gyalog távon belül minden látnivalót megtalálsz. A ráérős séta közben fedezd fel a kis bekötő utak és a patak két oldalán található porták és látnivalók hangulatát.
Litopunktúrás – földgyógyító – kő
A faluban sétálva messziről feltűnik a patakpart mentén látható nagyjából egy méteres oszlop. Mivel innen csak pár kilométer a szlovén határ akár mezsgyekő is lehetne. Ám ez az oszlop egészen más miatt került ide.
A litopunktúrás – földgyógyító – kő a szlovén-magyar határmenti, Muránia térségnek nevezett földrajzi területen több ponton került elhelyezésre. Ezek a gyógyító pontok és kövek a Földet, mint bolygót és az emberi élettér színhelyét hivatottak gyógyítani. Csakúgy, ahogy az akupunktúra az emberi szervezet számára segítség lehet a megfelelő pontokat érintve, így működnek ezek a kövek is, amelyeket 2007-ben egy nemzetközi szobrásztábor szlovén művészei faragtak. S amelyekből Magyarországon 5, Szlovéniában 12 darab található.
Tudtad?
Litopunktúrás – földgyógyító – köveket Gosztolán, Szécsiszigeten, Tornyiszentmiklóson és Lentiben is találsz. Lentiben és Márokföldön energiapark is vár, ha nyitott vagy a különleges gyógyerővel bíró helyek iránt, keresd fel ezeket is!
Kiknek ajánlott Nemesnép települést felkeresni?
Azoknak akik kedvelik a nyugalmat és persze kíváncsiak is: milyen lehet az élet egy csendes kis zalai faluban. Azoknak is mindenképpen, akik Göcsej irányából az Őrségbe tartanak, vagy épp fordítva.
Térj le a főútról, minél előbb tedd le az autót, és laza, céltalan bóklászással fedezd fel Nemesnépet. És legfőképpen élvezd a nyugalmat, amit egy 100 fős kis falu nyújt a Szentgyörgyvölgy patak két partján.
fotók: Márton Anikó
A cikk először 2021.06.08-án jelent meg először.