A palántázás az otthoni kertészkedés egyik legelső és egyben legfontosabb lépése, amely segít egészséges és erős növényeket nevelni. A megfelelő hely, az ideális földkeverék és a gondos ápolás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a palántáid szépen fejlődjenek. Ha szeretnéd tudni, milyen növényeket érdemes előnevelni, hogyan kell palántázni, tűzdelni és pikírozni, olvasd el útmutatónkat!
Palántázás otthon – miért érdemes?
A palántanevelés egyik legnagyobb előnye, hogy jóval gazdaságosabb, mint a kész palánták vásárlása. Egy zacskó vetőmag árából több tucat palántát nevelhetsz otthon, ráadásul saját termesztésű növényekkel dolgozhatsz, amelyek biztosan vegyszermentesek és egészségesek lesznek. Ha pedig sikeres a nevelés, nyár végén a saját növényeid magjaid összegyűjtheted úgy nevezett magfogással, és jövőre már nem is kell bolti vetőmagot sem venned.
A megfelelő hely kiválasztása
Az ideális palántanevelő hely napfényes, de nem túl meleg, jól szellőző terület, például egy világos ablakpárkány, egy fényes előszoba vagy profibb szinten a fóliasátor és üvegház.
Fontos, hogy a növények megfelelő mennyiségű fényt kapjanak, de ne érje őket közvetlen, perzselő napfény, mert az csak kárt okoz a fejlődő növényeinkben. A lényeg, hogy a palántáink legyenek közel a fényforráshoz, és hogy nagyjából mindig ugyanannyi fényt kapjanak, mert mindig arra nyúlnak, ahonnan a fény jön.
A rendszeres szellőztetés segít megelőzni a gombás betegségeket és erősíti a növényeket, ez viszont nem azt jelenti, hogy huzat legyen, csak azt, hogy a néha nyitott ajtó vagy ablak jót tesz.

Mibe palántázzunk?
A palántaneveléshez szinte bármilyen edény használható, például kiürült tejfölös poharak, tojástartók, megmaradt virágcserepek – zero waste kertészeti ötletekért lesd meg ezt a cikket!
Az agrárboltokban és már a multikban is találhatsz mindenféle speciális ültetőedényt is, érdemes körülnézni, viszont javasoljuk, hogy ezeket is mindig tartsd meg.
Az edények előkészítésekor a legfontosabb, hogy az aljukon legyen vízelvezető lyuk, ami kiengedi a felesleges vizet. Emiatt érdemes tálcákon tárolni a poharakat, ami szintén lehet valamilyen kartondoboz vagy műanyag tálca.
A legjobb földkeverék palántázáshoz
A jó palántaföld laza, tápanyagban gazdag és jól átereszti a vizet. Készíthetsz saját keveréket is: fekete föld, komposzt és homok egyenlő arányú összekeverésével. Ha boltban vásárolsz földet, érdemes a minőségibb keverékeket választani, vagy a túl kötött földet átszitálni és komposzttal dúsítani.
Már többféle szuper vegyszermentes növényvédő és gyökeresedést serkentő termék van a palettán, érdemes ezeknek is utána olvasni, és alkalmazni a biztos eredmény érdekében.
Palántázás lépései
- Töltsd meg az edényeket földkeverékkel.
- Szórd el a magokat egyenletesen, majd fedd be vékony földréteggel.
- Finoman permetezd meg vízzel, hogy a föld nedves maradjon.
- Kelésig tartsd a magokat meleg, párás helyen – akár fóliával vagy zacskóval is letakarhatod őket.
- Amint a palánták kibújtak, biztosíts számukra elegendő fényt, és csökkentsd a vízmennyiséget, hogy ne nyúljanak meg túlságosan. Figyelj rájuk kiültetésig!
Palánta tűzdelés és pikírozás – Miért fontos?
Ha minden magot egy edénybe is szórtál el, abból sem lesz baj, mert amint két levelet hoz, át tudod őket egyesével ültetni, azaz pikírozod a palántákat.
A tűzdelés és pikírozás segíti a növények erőteljesebb gyökérzetének kialakulását. Nagyobb helyük van fejlődni és kiültetéskor egészségesebb, erősebb növényt tudsz a földbe rakni.
Mit érdemes pikírozni? Paprikát, paradicsomot, zellert, padlizsánt, de ha bőven van helyed, akkor a többi zöldséggel is próbálkozhatsz a jobb fejlődés érdekében.
Palánták edzése és kiültetése
Mielőtt a palántákat kiültetnénk a szabadföldbe, fokozatosan hozzá kell szoktatni őket a kinti környezethez. Naponta pár órára helyezzük őket védett, árnyékos helyre, majd fokozatosan egyre több időt töltsenek a szabadban. Kiültetéskor ügyeljünk arra, hogy már ne legyenek éjszakai fagyok, és csak a megfelelően felerősödött növényeket ültesd ki, ami tényleg bírja az aktuális körülményeket.

Palántázható növények listája, amiket már most elvethetsz
- Paprika és erőspaprika – hosszú fejlődési idejű, érdemes február végén, március elején elvetni.
- Paradicsom – szintén hosszan fejlődik, a palántanevelés segít abban, hogy hamarabb termést hozzon.
- Zeller – lassan fejlődik és vékonyka szálakban növekszik, ezért érdemes palántázni.
- Padlizsán – melegigényes növény, amely palántaként indulva hozza a legjobb termést.
- Káposztafélék (karfiol, brokkoli, fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé) – korai fajtákat érdemes előnevelni már március során.
- Saláta és zöldfűszerek (bazsalikom, petrezselyem, snidling) – gyorsan fejlődnek, és akár egész évben termeszthetők, ha külön neveljük őket poharakban, erősebb növényeink lesznek.
Ültetési, vetési és késő tavaszi kertészkedési tippeket itt találsz.
A sikeres palántanevelés titka
- Megfelelő vetőmag és földkeverék használata.
- Palánták rendszeres gondozása, megfelelő fény és vízellátás biztosítása.
- Edzés és fokozatos kiültetés a szabadba.
Ha ezeket a lépéseket betartod, egészséges és erős palántáid lesznek, amelyek bőséges terméssel hálálják meg a gondoskodást!
fotók: Kása Andi – Szeretünk Zala
A cikk 2025.03.13-án jelent meg először.