A május egy olyan hónap, amikor már bőven van mit enni a kertből, hiszen zöldellnek a saláták, van retek, hagyma, borsó, szépen alakulnak a répafélék, de még bőven van feladatunk ahhoz, hogy terményekkel legyen tele a kertünk novemberig. Hatékony praktikák, hogy gazdag termésed legyen idén!
Az első lépés: kerttervezés
Akárcsak a többi munkát, ezt is tervezéssel érdemes kezdeni.
Az alábbiakat érdemes átgondolnod:
- Mekkora helyed van a kertészkedéshez?
- Milyen földet tudsz biztosítani a kertednek?
- Mennyire tápanyagdús a földed? hogyan tudod dúsítani?
- Milyen növényeket szeretnél termeszteni?
- A választott zöldségekből mennyit ültetnél?
- Mik az igényei ezeknek a zöldségeknek?
- Miket szeretnél később ültetni?
A fentieket azért fontos átgondolni, mert így tudod kihozni a legtöbbet a kertből. Tudnod kell előre, hogy a zöldségek mekkora helyet foglalnak el, meddig lesznek a földben, mert akkor utólag is tudsz a helyükre ültetni valamit. Úgyhogy elő a füzeteket és a magos zacskókat, és jöhet a tervezés!
A palántaszezon – Figyelj a természetre!
Lehet, hogy sokaknál látod, hogy már áprilisra telis tele van a kertjük palántákkal. Ők valószínűleg mindezt vagy fólia alatt csinálják vagy nagyban foglalkoznak a kertészkedéssel, abból élnek, és muszáj időben a piacon lenniük egy-egy termékkel.
Ha kisebb volumenben gondolkodsz, akkor nem kell elsietned a kipalántázást! Májusban még lehetnek fagyok, ezért csak akkor tedd ki a növényt, ha tudsz a fagyok ellen védekezni.
Az idei év nagyon csalóka, olyan mintha egy hónappal előrébb járna a természet, így figyeljük az előrejelzéseket, és aszerint gondozzuk a palántáinkat is.
A legjobb praktika, mint mindig: a próbálkozás.
Mindig legyen néhány tővel több palántád, és csak a felét rakd ki a földbe korán, a többi maradjon meg a védett helyen (üvegházban, fóliában, tető alatt), így ha nem lesz fagy, korábban lesz zöldséged és fokozatos lesz a termés. Ha viszont netán fagy, akkor nem az összes palánta megy kárba.
Nálunk nyolc darab palánta került ki eddig szabadföldbe, a többi még várakozik magára, és nagyjából pünkösd körül kerülnek majd a földbe, addig csak edződnek a teraszon.
Mit lehet májusban palántázni?
- paprika
- paradicsom
- padlizsán
- zeller
- korai káposztafélék (fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, karfiol)
- uborka
- különböző saláták
- édesburgonya
Palántázz környezetbarát módon! Tippek a zero waste kertészkedéshez. >>
Helyrevetés, a munkaigényes megoldás
A helyrevetés csak azért munkaigényesebb, mert nem minden esetben tudod koordinálni a magok számát (pl. a káposztafélék vagy a répafélék apró magjait szinte lehetetlen szétválogatni), így mindenképp szükséges lesz utána az egyelése jó néhányszor.
Zöldségek, amiket helybe vethetsz/ültethetsz májusban:
- sárgarépa
- petrezselyem
- pasztinák
- cukorborsó
- különböző babok
- zöldbab, spárgabab
- cékla
- krumpli
- tépősaláták (azért érdemes ezeket választani, mert jobban bírják a meleget és kevésbé hajlamosak a felmagzásra)
Másodvetésű zöldségek, amiket a kijövő zöldségek helyére rakhatsz:
- cékla
- zöldbab
- kései káposztafélék
- hagyma
Természetes gondoskodás – védőnövények
A palántanevelés és vetés közben semmiképp se feledkezz el a természetes növényvédelemről. Ehhez illatos fűszernövényekre, erőteljes illatú zöldségekre, színes virágokra van szükség.
Mi amint elpalántázzuk a paradicsomot, egyből körbe is vesszük őket minden oldalról a védőnövényekkel. Így egyrészt óvjuk a növényt, másrészt még több helyet kihasználunk a termesztésre.
Mik lehetnek védőnövények?
- vöröshagyma, lilahagyma
- fokhagyma
- bazsalikom
- kapor
- bársonyvirág, más néven, amit jobban ismerhettek: büdöske
- körömvirág
- sarkanytúka
Tippek és tanácsok a májusi kerti feladatokhoz
Ha új vagy a kertészkedés világában, a legfontosabb tipp az, hogy érdemes próbálkozni! Mindig kicsivel több magot vess el vagy vegyél pár palántával többet, mert ha nem sikeres, még tudsz keresni egy jobb helyet!
Próbáld meg úgy megtervezni a kerted, hogy mindenből raksz legalább két különböző helyre is, így ha megtámadja a káposztaféléket a bolha vagy lisztecske, nem tudják az összeset elpusztítani egyszerre. Ugyanez igaz a paradicsomra, az uborkára és a padlizsánra is.
Mivel az időjárás már szinte kiszámíthatatlan, és az elmúlt évek tapasztalata alapján kitolódik novemberig, így nincs olyan, hogy most már késő!
Keresd fel nyugodtan a hozzád legközelebb álló gazdaboltot, ahol biztosan segítenek majd megfelelő magot választani, vagy fordulj ahhoz a szomszédhoz, aki évek óta kertészkedik. Ha pedig a te palántád nem sikerül, akkor a vásárcsarnokokban és a termelői piacokon bőséges kínálatot találsz.
Gyűjtsd az esővizet, és öntözz mindent úgy, amennyire igényli.
A kert gondoskodást igényel, így olyat és annyit termelj, amennyit felérsz gondoskodással, öntözővízzel, és ha mindezt megteszed csodás kerted lesz!
Nézd meg azt is, hogy a májusi termésből milyen ételeket főzhetsz! Receptek a cikkben >>
Kövesd nyomon a Kertikonyha blog szerzőjének kerti mindennapjait az Instagramon is!
A cikk 2024.05.15-én jelent meg először.