Ha épp most kezdenél bele a kertészkedésbe, akkor semmiképp se legyen az az első, hogy a boltba rohansz a különböző eszközökért, mert szinte mindent megtalálsz otthon, amire szükséged van a palántázáshoz. A zero waste kertészkedés éppen ettől olyan egyszerű. Mutatom, mik ezek!
Mibe ültess a zero waste kertészkedés jegyében? Ültetőedények, amik tuti nálad is vannak
Tejfölös pohár
Ugye megvan az az emlék, hogy a nagymama ablakai telis tele vannak műanyag tejfölös poharakkal? Azokkal a poharakkal, amik már lehet, hogy nem is egy szezont éltek túl, fakón sorakoznak az ablakban, és nevelik a növényeket. Ha fogyasztasz tejfölt, kefirt, joghurtot, akkor ne dobd a szelektívbe a kiürült poharat, hanem ültess abba magokat, hisz a célnak tökéletesen megfelelnek ezek a poharak.
A kis méretű poharak jók a paprikának, paradicsomnak, padlizsánnak, a nagyobb méret pedig ideális a tökféléknek, uborkának.
Húsos tálca
Ugyanerre a célra alkalmas még a műanyag tálca, amiben a húsokat lehet megvásárolni a boltban. Mosd ki alaposan a tálcát, szárítsd ki, utána tökéletes a magvetéshez, és csak pikírozáskor kell nagyobb edénybe áttenned a palántát. Én most az összes káposztafélét ilyen tálcákba vetettem el, amik szépen növögetnek kiültetésig.
Tipp: A húsos tálca egyébként még arra is nagyon jó, hogy nyáron abba gyűjtsük be a terményeinket a kertből. Nálunk mindig van 2-3 ilyen tálca bekészítve, és ebbe tudjuk szedni az épp aktuális vacsorának való zöldségeket.
Lyukas lábos
Az ultimate „mindenre is jó, nem dobjuk ki”: a kilyukadt lábos.
Igazi autentikus vidéki hangulatot hoznak a kertbe az itt-ott felbukkanó kék, piros, barna lábosok vájlingok, véndők, amik ráadásul tényleg mindenre jók. Hiába lyukas, ha földre vagy fűbe rakod, és jól teletöltöd földdel, akkor minden megterem benne. Vethetsz bele magokat vagy ültethetsz bele virágot, fűszernövényeket.
Tojástartó
Lebomló poharak vásárlása helyett ott a tojástartó, ami ugyanazt a célt tudja szolgálni, ráadásul 10 poharat kapsz egy tartóból. Arra figyelj, hogy ha ebbe neveled a palántákat, akkor tegyél alá tálcát, mert átnedvesedik. Ha olyan növányt ültetsz bele, aminek elég 3-5 cm tőtávolság, akkor egy az egyben be tudod ültetni a földbe, ahol majd lebomlik.
Műanyag cserép
Ha valaha bármilyen virágot kaptál már, akkor biztosan kering valahol az otthonodban pár cserép, ami tökéletes a növények nevelésére. Lehet, hogy az első lakos kihalt a cserépből, de új életet még adhat, úgyhogy sose dobd el a cserepeket – főleg akkor ne, ha az igazi kerámia vagy ha jó vastag anyagból van, mert akkor évekig kiszolgál.
Ha neked nincs ilyen, akkor biztos vagyok benne, hogy minden kertész ismerősödtől vagy harmincat tudnál holnap kapni, mert ők több száz üres pohárral, cseréppel rendelkeznek, mert aki kertészkedik 1. annak sosincs elég cserepe 2. annak valaki mindig hoz egy szatyor cserepet olyan alapon, hogy „te majd biztos elhasználod”.
Mit és hogyan vethetsz a zero waste „cserepekbe”?
Higgyétek el, hogy az egyik legfontosabb praktika a vetéssel kapcsolatban (és később az ültetéssel kapcsolatban is), hogy tudd mit hova vetettél. Ezt a legegyszerűbben jelölőkkel tudod elérni, még hozzá minden pohárba, edénybe téve. Mert lehet, hogy te tudod, miben mi van, de az első pakolás alkalmával biztosan nem ugyanoda kerülnek.
A boltban nagyon sokféle dekoratív jelölőt lehet vásárolni, a műanyag táblától a gravírozott, díszes fatáblákig.
Nos erre tudok egy sokkal olcsóbb megoldást!
Eszel nyáron jégkrémet? Na ugye, akkor gyűjtsd össze az egész család jégkrémes pálcikáját, és meglesz őszre és a következő szezonra a jelölő botod. Egyszerű, de nagyszerű, elfér rajta minden szükséges infó, és a használatával biztosan tudni fogod mit hova vetettél.
Ha műanyag táblát veszel, akkor azt se dobd el egy szezon után, mert körömlakklemosóval szépen lejön a felirat és jó lesz jövőre is vagy egyszerűen vesd el ugyanazt, ami a táblán van.
Nullaforintos verziót is találsz otthonodban: kipróbálhatod azt, hogy a lemetszett vastagabb ágak egyik végét késsel megfaragod, és rá tudod írni az aktuális zöldség nevét. Ez tényleg olyan, ami bárki számára elérhető, mert ha nincs otthon fa, akkor is szedhetsz hazafele valamelyik parkban.
A termőföld felturbózása – komposzt házilag
Az otthoni zöldhulladékot, ha teheted, gyűjtsd össze egy különálló helyen, ahol egy idő után komposztálódni tud.
Egy csomó egyszerű és vegyszermentes praktikát ismer minden kertész, amihez a szemétbe való dolgokat használjuk fel. Például az aprított tojáshéj kalcium forrás a növényeknek, a banánhéj foszfort és káliumot tartalmaz, ami jót tesz a növényeknek, a kávézacc savanyítja a földet és segíti a növények növekedését.
További kerti tippek a Kertikonyha rovatban! >>
A víz – A zero waste kertészkedés igazi kincse
Minden, háztartásban előforduló vizet érdemes öntözésre összegyűjteni és használni, amibe nem kerül vegyszer.
Például megmosol két paprikát, akkor azt ne folyóvíznél tedd, hanem inkább egy tálban mosd meg, így a víz még tökéletes lesz öntözni.
Hasonló elven nagyon sok vizet spórolhatsz, ráadásul a palánták, kerti növények öntézéséhez sokkal jobb az állott, langyos víz.
Kint pedig az esővizet érdemes különböző eszközökkel gyűjteni, majd valamiben tárolni, amit éppen találsz. Mindegy, hogy ez egy régi hordó vagy egy ezeréves alumínium kád a nagyi udvaráráról, a lényeg az értékes víz gyűjtése kicsiben vagy nagyban.
Bízom benne, hogy adtam inspirációt ahhoz, hogy néhány kidobandó eszközt kertészeti célra használjatok fel új vásárlása helyett!
Képes kerti beszámolókért kövesd a Kertikonyha Instagram-oldalát is!
fotó: Kása Andi
A cikk 2024.05.03-án jelent meg először.