Töszmörög, kágyilló, hüttő, csekmet? Te megérted ezeket a fura szavakat? Itt születve vagy hosszabb ideig a megyében élve, ezek a szavak mindennapjaink részét képezik és előszeretettel használjuk őket. Legyen szó egy baráti beszélgetésről, egy jókedvű történet elmeséléséről vagy csak egyszerűen otthon egymás között szólva. Egészen addig eszünkbe sem jut, hogy ezek a szavak különlegesek, ameddig nem használjuk őket távolabbi ismerőseink, barátaink körében. A cikkben szereplő zalai szavakkal a nemrég helyivé vált Dani mutatja be élményeit.
“Tedd be az ajtót, kérlek.” – De hiszen már a helyén van…
Gyüttment barátaink sokszor egészen megrökönyödve néznek ránk, ha egy-egy igazi zalai szót használunk beszélgetésünk során, és az a tapasztalatom, hogy sokszor jót kacagva kérdeznek rá arra, hogy ez most akkor pontosan mit is jelent? Biztos vagyok benne, hogy nem egyedi az eset és mindenkinek volt már hasonló sztorija szeretett szavaink mondatba foglalása után.
Zala sokszor bizonyította már, hogy különleges. Legyen szó akár a domborzatáról, különleges látnivalóiról, csodálatos gasztronómiájáról, megannyi izgalmas programjáról, de úgy tűnik az itt használt szavak és kifejezések sem képeznek kivételt ez alól. (Amik főként Zalában és az ország nyugati részének más területein is megtalálhatóak.)
Ebben a cikksorozatban a teljesség igénye nélkül szeretnénk összeszedni azokat a szavakat és kifejezéseket, amiktől sokak arcára meglepettség ül ki, ha nem töltöttek elég időt ebben a csodálatos megyében, ahol ugye minden domb mögött kincset és ezzel együtt furcsa szavakat is találhatunk. Lássuk hát!
Kágyilló – az egy ló?
Amikor először hallottam ezt a szót, egy pillanatig elgondolkodtam, majd visszakérdeztem: Hogy micsoda? Az agyamon átfutott néhány ló fajta, kerestem az összefüggést az ággyal, de végül kiderült, hogy nem jelent mást, mint a meztelen csigát. Ha nem ismerted korábban, most Te is biztos értetlenül állsz a szó előtt, de ne aggódj ezen, csak fogadd el és használd!
Vajon mit csinál az, aki töszmörög?
Ő bizony nem igazán siet még akkor sem, amikor már indulni kéne. Ezt a kifejezést gyakran használják olyankor, ha már rég el kellett volna indulni, de aki töszmörög, ő bizony még mindig készülődik.
Csicskenye – eszik vagy isszák?
Ritkásabban használt kifejezés, de azért feltűnik még egy-egy erdei séta alkalmával, főleg ha a csapatban ott van egy vérbeli zalai erdőkerülő is. A csicskenye nem mást jelent, mint a csipkebogyót. Egész biztosan ismertebb lenne, ha a C-vitaminos dobozokra ezt a szót írnák rá. 🙂
Csekmet
Ugyan nem vagyok vérbeli zalai, de ki merem jelenteni, hogy egyike a kedvenc szavaimnak. Ezt az izgalmas kifejezést, ami nekem sokszor a “sakk matt” szót juttatja eszembe a dzsindzsára használják. Na jó, ha nem lenne ismerős a dzsindzsa szó sem, akkor elárulom, Mindkettő az elhanyagolt bozótos vadon növő növényzetet jelenti.
Faragó
Fafaragó, lehetne egyfajta szakma is. Ha jobban belegondolunk, van is benne valami, ugyanis ezt felénk a ceruza hegyező helyett használják. Abban is biztos vagyok, hogy az igazi helyi lakosokat a hegyező szóval lehet hasonlóan zavarba hozni, hiszen nekik annyira egyértelmű, hogy amivel a ceruzát hegyezni fogjuk, az bizony a faragó.
Tixó – nem, nem egy menő együttes neve
Talán ez lehet a leginkább ismerős még azoknak is, akik nem itt élnek. A tixó tökéletes megfelelője a celluxnak, csak éppen így hívjuk itt Nyugat-Magyarországon. Olyannyira kezd elterjedni, hogy a keresőbe beírva már hirdetéseket is találunk erre a szóra.
Eddig nem is sejtetted, hogy minden embernek lehet egy hömbölödő élménye
Pedig bizony így van. Aki hömbölödik az valahonnan legurul, átfordul. Ne lepődj meg, ha egy vérbeli zalai anyukát hallasz, miközben óva inti gyermekét attól, hogy fusson egy meredek lejtőn, nehogy a végén lehömbölödjön onnan.
Iperedik
Vajon aki iperedik, az pontosan mit csinál? Elárulom, felnő. Valószínűleg összefüggésben lehet a cseperedik igével, ami jobban benne van a szókincsünkben, de most már nem lesz ismeretlen ez a különlegesség sem, ha zalai szavak közül ezzel találkozol.
Köped
Ha nem ismerted korábban, ezt egész biztosan nem fogod kitalálni. És nem is fogom elárulni, próbáld inkább eltalálni az alábbi kérdőívben. De ne aggódj, a megfejtésben ott lesz a szó pontos jelentése.
Itt Zalában a köped szót arra mondják, ha valakinek hámlik a bőre. Ez lehet egy forró nyári nappal való intenzív találkozás után a leégés végeredménye, vagy egy hosszú balatoni fürdőzés után a víz jótékony hatása a bőrödre.
Miután ezeket a szavakat elolvastad és megtanultad a jelentésüket, én szívből ajánlom, hogy használd őket a mindennapokban és lepd meg vele azokat az ismerőseidet, akik még sosem hallották őket korábban. Ezek a szavak is bizonyítják, hogy érdemes Zalába eljönni, felfedezni az itt rejtőző kincseket, beszélgetésbe elegyedni az itt élőkkel, hiszen itthon is van ezer meg egy olyan dolog, ami felfedezésre vár!
Ne felejts el visszanézni az oldalra, hamarosan érkeznek az újabb zalai szavak. Addig is! Kalandozz tovább és ismerd meg milyen kincseket rejt Zala.