Magaságyást otthon is könnyedén lehet készíteni akár a garázsban porosódó régi bútorokból. Előző cikkemben olvashattál arról, hogy miért jó a magaságyás, és hogy miből lehet készíteni. Most pedig bemutatom a saját magaságyásunkat, amit egy régi ruhásszekrényből raktunk össze és hozom a tippeket a magaságyás rétegezéséhez is!
Magaságyás készítése házilag tudnivalók >>
Magaságyás készítése olcsón – Miből?
Elsőre talán mindenkinek a raklap vagy a raklapmagasító jut eszébe, ha házi készítésű magaságyásról van szó, de a mi közvetlen környezetünkben az ötlet felmerülésekor nem álltak ilyesmik rendelkezésre.
Megnéztük az összes helyiséget, pincét, padlást, hogy mit is tudnánk felhasználni az ágyáshoz, és ekkor találtunk rá egy régi ruhásszekrényre és egy régi ágykeretre, ami tökéletes választás ehhez, mert fából készült és vannak oldalai. Ezeken az anyagokon kívül használt léceket, deszkákat kerestünk még elő a sarkok megerősítéséhez.
Hova is kerüljön? – A magaságyás elhelyezése
Kezdd ötleteléssel! Mit szeretnél az ágyásba ültetni? Annak mik az igényei?
Ha ezeket nagyjából eltervezted, akkor be tudod lőni, hogy napos, árnyékos vagy félárnyékos területre kerüljön az ágyás, mert az lesz a ültetett növények igénye.
Ha ez így túl bonyolult, akkor válassz egy félárnyékos helyet, mint mi!
Nálunk kint van hosszú sorokkal a „telek”, ahogy mi nevezzük, belül néhány ágyás, amibe a korai zöldségek kerülnek, és ezeken belülre került a magaságyás egy „parasztbarac” fa tövébe, ami estefelé árnyékot ad neki.
Mekkora is legyen? – Az ideális magaságyás magas
Amit mi fontosnak gondoltunk, hogy tényleg használjuk ki azt, hogy ez egy magaságyás, azaz legyen magas, és tényleg ne kelljen hozzá lehajolni. Úgyhogy mi egy jó 80 cm magas, 120-130 cm széles magaságyásban gondolkodtunk már elsőre.
De ahogy az elhelyezésnél, úgy a méretezésnél is a tervezett növényekhez igazítsd a készülő magaságyást, hisz ha salátát, retket, répát szeretnél benne termeszteni, akkor lehet magasabb, ha paprikát, uborkát vagy paradicsomot szeretnél benne nevelni, akkor legyen alacsonyabb, mert azok jobban megnőnek.
Kapcsolódás a földdel – A magaságyás alapja
Ha megvan a hely, a méret, akkor a megfelelő méretűre alkosd meg a magaságyás keretét – csak oldalakat tervezz neki, és illeszd arra a területre, ahova majd rakni szeretnéd.
Amikor odatetted, egy ásóval jelöld ki a területet, vedd el a keretet, és jöhet az ásás!
A föld megmozgatása azért fontos, mert a magaságyás élő lesz, minden, amit belepakolsz, össze fog kapcsolódni azzal a földdel, ahova rakod.
Mi leástunk egy jó 50 centit a földbe, alaposan megmozgattuk alatta a talajt, majd visszahelyeztük a keretet és a sarkaknál extrán megerősítettük. A fa keretet belülről kibéleltük maradék fóliával, de az csak a keretre kerül, az aljára nem, így megvéded a faanyagot, a nedvesség viszont szabadon távozhat.
Ha a vakondok és egyéb alulról érkező állatok ellen tennél, akkor az aljába kerülhet drót vagy maradék kerítésanyag.
A jó magaságyás titka a rétegekben rejlik
A különböző rétegek indítják be a biológiai folyamatokat a magaságyásban, így ha kész a keret, jöhet a töltés.
Nézz körül a kerted táján, hogy mi az, ami mehet – megsúgom kb. minden növényi hulladék a gazokon, gyomokon kívül.
Képekkel illusztrálva mutatom mik kerültek bele nálunk.
A magaságyástól nem messze volt egy kivágott cseresznyefa törzs, ami már csak korhadt, így elsőre annak a darabjait dobtuk bele és minden egyéb öreg, szivacsos fadarabot, ami szembe jött a kertben.
Utána jöhettek a metszés maradványai, a gyümölcsfák és bokrok ágai nagyon szépen lebomlanak benne az évek alatt, nyugodtan dobj bele mindent, amit lemetszettél.
Majd jöhet minden olyan növénymaradék, ami ilyenkor tavasszal előkerül – elszáradó levelek a bokrokról, megcsupált dísznövények, sikertelen, kissé elszáradt téli maradványok, bármi, ami nem mérgező, ami nem gyom, ami nem gaz.
Ha van komposztdombod, akkor jöhet a komposzt mindenestől – mi szinte az egész kupacot bele tudtuk tömni a magaságyásba, majd jöhet annyi föld, hogy megteljed, és ha szeretnéd felturbózni, akkor kerülhet bele marhatrágya, palántaföld vagy egyéb bio anyagokkal dúsított földkeverék.
Amikor ez mind megvan, várunk pár napot, hogy leülepedjen. Az a legjobb neki, ha esik egyet az eső, mert akkor összeesik, összetömörödik a föld, és akkor látjuk azt a szintet, ahova ültetni tudunk. Ha nagyon összeesik és 5-10 centivel alacsonyabb a földréteg, ültetés előtt még tehetünk bele pluszban.
Mit ültess elsőre a magaságyásba?
A mi első próbálkozásaink közé tartozott a saláta, a retek és a spenót, de azóta óriás paradicsomfák és gyönyörű chili bokrok teremtek benne, sőt.. ami igazán csúcs, hogy a zöldségsorokat egy lemetszett jostaággal jelöltem ki, és a lemetszett ág a magaságyásban kihajtott és zöldellni kezdett, és azóta kiültettük önálló jostabokornak. Szóval annyira erős és hatásos anyag van ebben amint kicsit összeérik, hogy tényleg bármit kipróbálhatsz benne!
Ugye nem volt bonyolult?
Ráadásul most, tavasszal nagyon praktikus elkészíteni, mert tényleg minden kerti hulladékot, lemetszett ágat pikkpakk el tudsz benne tüntetni, főleg, ha nagyobb méretűt szeretnél.
Előnye, hogy sokkal kevesebb a kártevő, pl. a csiga vagy a bolha, és itt nem túr a vakond sem, szóval hajrá, nézz csak körbe az udvarodban!
Na de mi van, ha kisebbet szeretnél?
Természetesen az is működik, a lényeg, hogy a talajt mozgasd át alatta, hogy hadd éljen a föld és a rétegek!
Kisebb méretűnél az a legjobb, ha van komposztdombod, mert azzal és levágott ágakkal már be tud indulni az érési folyamat.
Ha tetszett a cikk, nézd meg a Kertikonyha Instagram-oldalam, ahol megláthatod, hogy miket ültettem a ruhásszekrényes magaságyásomba!