Nyitott szemmel és szívvel sétálni a természetben, rácsodálkozni a fák, virágok páratlan sokszínűségére évszakoktól függetlenül mindig feltöltődést jelent. A Szeretünk Zala csapata folyamatosan igyekszik olyan rejtett kincseket bemutatni az olvasóknak, amelyek meglátogatása életre szóló élmény lehet.
Ilyenkor tavasszal mégis különösebb élmény várhat rád, ha felkeresed azokat a helyeket, ahol a téli hónapok után a kikelet csodái várnak. Írásunkkal megmutatjuk neked azokat a zalai arborétumokat, többek között a Budafai Arborétum is, ahol téged is ámulatba ejthet a természet ezernyi csodája.
Mitől más egy arborétumban sétálni?
Az arborétumok nagy részét a helyi tájegységre jellemző fás ligetek és változatos cserjék alkotják, kiegészülve a minden évszakban más színekben pompázó évelő virágokkal.
Ezek a területek értő figyelemmel tervezett rendszert alkotnak, melyek nagyrészt a meglévő flórából, gyakran a helyre jellemző őshonos növényzetből alakulnak ki. A botanikusok munkájának köszönhetően számtalan különleges, betelepített, de a tájba és a helyi klímához illeszkedő növénnyel alkotnak egységet.
Az arborétumokban kiépített ösvényeken kényelmesen sétálva lehet akár több órát eltöltve bóklászni, ha minden szépségét és különleges növényvilágát fel szeretnéd fedezni. A legtöbb helyen gondolnak a kisgyerekes családokra is, a fás ligetek, növénycsoportok közötti utakon könnyen lehet akár babakocsival is sétálni.
Mutatjuk mit ajánlunk, ha szeretnél több órát csendes, kevésbé látogatott, nyugodt helyen a természetben eltölteni.
Csácsbozsoki Arborétum Zalaegerszeg keleti határában
A zalai tájra jellemző fa és cserje állomány gazdagítja ezt a változatos domborzatú arborétumot. A fenyves ligetek között keskeny patak kanyarog, több ponton kis hidakon lehet átkelni a kicsit lápos részeken. A vizes élővilágra jellemzően itt mocsártölgyek és mocsári ciprusok tarkítják a látványt.
A Csácsbozsoki Arborétumban két tó és egy forrás is található, a környezetükben hangulatosan kialakított pihenőkkel, tűzrakóhellyel. Több sétálóút is van, a lankás terület így babakocsival is bejárható.
A domboldalakon tölgyes és bükkös erdős részlet és az Öregbükkös tanösvény várja a látogatókat. Számtalan védett növény található itt kezdve a már tél végén virágzó szártalan kankalintól a tavaszi tőzikéken át a ciklámenig. Valamint az erdészet által az utóbbi években telepített csodás virágú azálea bokrokkal, amelyek májusban hozzák pompás virágaikat.
Szeretnéd látni az azálea virágzást?
A zalaegerszegi Azáleás-völgyben májusban igazi színkavalkád vár.
A tavaszi időszakban sétálókat is már színesedő rét várja, lépten-nyomon az ujjas keltike lilás színeivel jelezve, hogy a tavasz minden ízében itt van már a hűvös napok ellenére.
Tudtad?
A terület valaha a zalavári apátság birtoka volt, a második világháború után került a Zalaerdő kezelésébe. Ez az érdekes nevű, 83 hektáros terület Zalaegerszeg külső városrészénél található, a 76-os útról lehet közvetlenül lehajtani a bejárata felé.
Az arborétumokban kiépített ösvényeken kényelmesen sétálva lehet akár több órát eltöltve bóklászni, ha minden szépségét és különleges növényvilágát fel szeretnéd fedezni. A legtöbb helyen gondolnak a kisgyerekes családokra is, a fás ligetek, növénycsoportok közötti utakon könnyen lehet akár babakocsival is sétálni.
Az aktuális nyitvatartás itt érhető el.
Miklósfai Arborétum és Parkerdő Nagykanizsa
Nagykanizsa határában, Miklósfa városrészen 28 hektáros, javarészt fenyves Parkerdő várja a kikapcsolódásra, madárdalra és friss levegőre vágyókat. Főképp mamut, luc, douglas és erdei fenyők alkotják az erdős részeket, ezek közül kiemelkedő látványával hívogat a több, mint 130 éves tölgyfa.
Tudtad?
1973-ban az akkori termelőszövetkezet tagjai határozták el, hogy egy arborétumot hoznak létre. Botanikai szempontból nem kifejezetten tekinthető arborétumnak, azonban a terület és a benne található növénygyűjtemény, a sétáló utak és pihenőrészek, tisztások együttese hívogató.
TIPP:
A bejárat közelében padokkal, szalonnasütővel kialakított pihenőrész fogadja a kirándulókat.
Budafai Arborétum, Bázakerettye
A Budafai Arborétum több irányból is megközelíthető, Kistolmácstól néhány kilométerre, Bázakerettyétől 2 kilométerre helyezkedik el a göcseji tájegységben.
A ligetes részeken és az erdőn át vezető ösvények, egy nagyobb és egy kisebb tó partján tett sétával a természet sokszínűségében gyönyörködve felér egy komplett relaxációs élménnyel.
Több, mint 200 növényfaj található itt, köztük több védett növény is. A fafajok vegyesen alkotják az erdős részeket, fenyő mellett lomb és cserjefajták változatos látványa teszi különlegessé. A fafajok javarészt Észak-Amerikából, Ázsiából és Észak-Európából származnak. Kiemelkedő a jegenye és mamutfenyő állomány.
A gyerekek számára kialakított Makk-Kaland játszótér fantasztikus feltöltődés nekik is, a szülők a közeli padokon pihenhetnek, míg a csemeték kalandoznak. A meredekebb erdei utak kivételével babakocsival is bebarangolható a terület nagy része.
A minden évszakban elbűvölő arborétum májusban változatos színekben pompázó azáleákkal, a nyári melegben az árnyat adó fák alatti pihenéssel, ősszel pedig sokszínű erdővel, szelídgesztenye-gyűjtési lehetőséggel várja látogatóit.
Tudtad?
1959-ben a Zalai Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság hozta létre a 46 hektáros arborétumot. Az 1926-ban épült Zichy család tulajdonában lévő vadászház is a területen található. Az arborétum a korábbi kastélyparkból alakult ki.
Nyitvatartásról ide kattintva tájékozódj.
Bázakerettyére látogatsz?
Nézd meg a további látnivalókat és programokat a környéken!
Kis hazánk szerencsére bővelkedik szebbnél-szebb arborétumokban és ezek közül jónéhányat Zala megyében találunk. Mindenkit bátorítunk arra, hogy keresse fel ezeket a csodálatos és megnyugtató helyeket, hogy a friss levegő és csend mellett feltöltődésre leljenek a zalai erdők által.
A cikk 2021.03.26-án jelent meg először.
fotó: Márton Anikó, Belső Zoltán
„Szeretünk Zala – Ahol minden domb mögött kincset találsz!”