Neked is megvan az az érzés, amikor beleszagolsz a levegőbe, megérzed, hogy valaki szabadtűzön főz valamilyen finom bográcsos ételt, és már te is azonnal tüzet raknál? A szabadtéri főzés ilyen! Belengi a környéket az étel finom illata és a füst, mely egyveleg egyből beindítja az ízlelőbimbókat. Isteni grill és bográcsos receptek következnek.
A környékünkön mi vagyunk a kerti főzés felelősök. Akárhányszor vendégek jönnek nagyobb létszámban, megpróbálunk valami bográcsos étellel készülni vagy velük együtt kint sütni. Egyrészt mert talán nagyobb ízélmény mindenkinek egy ilyen étel, másrészt pedig sokkal jobban elférünk a szabadban és nem melegítjük be a konyhát egész nap.
Szabadtéri sütés-főzés: a négyévszakos program
Bár a kinti sütés-főzés szezonja legfőképp a nyár, mégis inkább azt mondom, hogy minden alkalmat használjatok ki, amikor jó az idő, mindegy, hogy milyen évszak van! Az időjárás úgyis szeszélyes, és megadja az esélyt az egy szál pólós karácsonyi halászléfőzésnek vagy a szilveszteri rövidnadrágos lencsegulyásnak is.
Grill és bográcsos ételek a kertben, a szabadban
Kezdjük az alapokkal.
Egyszerű, de nagyszerű nyári kedvenc: Szalonna és pirított kenyér
Ehhez ugye nem kell recept? Vegyél egy finom, húsos kolozsvári szalonnát, irdald meg, tűzd fel a nyársadra, mehet rá hagyma, ha szereted. fForgasd és a lecsöpögő zsírt gyűjtsd össze egy kenyérrel.
Ha pedig extráznád, akkor közben piríts a nyárson kenyeret is, amit ha kész fokhagymázz meg és mehet is a lakoma!
Nyilván a leghosszabb feladat a tűzrakás ebben a projektben.
Ha szalonnát sütsz, mindenképp figyelj arra, hogy parázs felett süsd, ne a tűz fölött.
Haladó szint: szalonna, sonka, hagyma, krumpli
Ehhez az összeállításhoz már tárcsa szükséges.
Melegítsd fel a tűz fölött a tárcsát, majd tegyél bele egy evőkanál zsírt, és tedd fel sülni a szalonnákat. Közben pucold meg a nyers krumplit és vágd fel gerezdekre, valamint pucold meg a hagymát és vágd vékony csíkokra.
Amint a szalonna mindkét oldala megpirult és kész, tedd félre őket a tárcsa szélére vagy akár egy külön tálba is kiszedheted. Az összevágott krumplit és hagymát tedd rá a tárcsára, és süsd amíg puha nem lesz a krumpli. Ügyelj rá, hogy nehogy odaégjen!
Mivel nemcsak zsírral, hanem a szalonnából lecsöpögő zsiradékkal készül, így isteni íze lesz a hagymás krumpli keveréknek. Tálalás előtt húzd vissza kicsit a szalonnákat és melegítsd össze.
Férfimunka?? A bográcsos ételek kedvence: A pörkölt
Habár nálunk családilag a kerti főzés mindig férfimunka volt, otthon ritkán adom ki a kezemből ezt a dolgot, mert egyszerűen szeretek kint főzni (lásd a nevem 😉 Kertikonyha). Nyilván nem azt szeretem benne, hogy nem látok semmit a rám szálló füsttől és kisírom a szemem a bogrács fölött, hanem azt, hogy a végén ott egy komplex ízvilágú étel, amiben ott van a fa, a füst illata, íze és sokkal karakteresebb, mintha a gázon főtt volna.
A pörkölt: szerintem a legegyszerűbb bográcsos étel: hagyma-fokhagyma-paradicsom-paprika, hús és fűszerek. Kb. ennyi és kész is. Nem mondom, hogy elronthatatlan, de érdemes még a kezdő szakácsoknak is megpróbálkozni vele!
Ha igazi kerti alapanyagokból dolgozunk, akkor pedig még sokkal finomabb íze lesz az ételnek. A kerti pirosló paprikák és friss paradicsomok olyan színeket és ízeket hoznak elő, mintha extra fűszerpaprika vagy színezék lenne benne.
A fentiek mellett nálunk az elengedhetetlen kellék a szabadtűzön készülő ételekhez a testes, száraz vörösbor. Figyelj arra, hogy előtte kóstold meg a bort (ha iszol alkoholt), és csak jó minőségű italt tegyél az ételbe, mert az egészet elronthatod.
Haladó bográcsos pörkölt recept a Zalai konyhából
- 1,5 kg nyers, füstölt csülök
- 1 marék gomba
- 1 db zöldpaprika
- 1 db paradicsom
- 2 dl vörösbor
- 5 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál zsír
- 4 db babérlevél
- majoranna, petrezselyemlevél, bors, só
- 2 teáskanál piros arany
- 2 teáskanál őrölt fűszerpaprika
- víz
A felkockázott vöröshagymát üvegesre pirítjuk a zsíron, majd az őrölt fűszerpaprikát elkeverjük benne. Ekkor néhány korty vörösborral öntöm fel, beleszórom a fűszereket, hogy már a pörkölt szaft még intenzívebb legyen. Beletesszük a csíkokra vágott paprikát és a felszeletelt paradicsomokat is. Kb 15 percig dinszteljük, utána beletesszük a kb 1 centisre felkockázott csülköt, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Fedő alatt puhára főzzük és fűszerezzük, és beletesszük a felszeletelt gombát. Mikor majdnem kész, akkor a fokhagymával és a vörösborral ízesítjük. Zalai dödöllével és savanyúsággal tálaljuk.
Mi minden készülhet még a bográcsban?
- Paprikás krumpli
- Pásztortarhonya
- Lecsó
- Pincepörkölt
- Vadpörkölt
- Körömpörkölt
- Gulyásleves
- Babgulyás
- Lencsegulyás
- Halászlé
- Chilis bab
Külön-külön nem hoztam receptet a fentiekhez, de ha érdekel az én receptem, akkor bátran keress meg, és megírom, elmondom a tanácsaimat, ötleteimet!
A gyors megoldás: tárcsázás
Amikor vendégek jönnek hozzád és nincs elég idő megsütni a sütőben a húst, akkor jó választás a tárcsa, mert kipakolással együtt fél óra alatt mindent meg lehet sütni rajta.
Vidéken gyakori, hogy igazi, vastag öntöttvas tárcsát használnak, de egész jókat lehet venni nagykerekben. Szerintem mindenképp szerezz be egyet, főleg hogy jön a szezonvégi kiárusítás.
A tárcsa lényege, hogy középen forró a zsiradék, ebbe belehúzzuk a húsokat, megforgatjuk, majd kitesszük a szélére sülni, hisz a tárcsa teljesen felforrósodik. Néha újra megmártóztatjuk a húsokat és újra kihúzzuk a szélére, és tökéletesre sütjük.
Ha grillezünk, akkor több fűszer megmarad a húson, a tárcsázáskor viszont a fűszer, az előzetes pácolás egy része mind bele megy a zsírba és csak odaég, így ez esetben minimalizáljuk a fűszert és inkább csak sima só, bors, fűszersó menjen és ne szórjuk meg zöldfűszerekkel.
A húsok mellett a fenti már említett hagymás-krumplis ételt, de halat szeletben vagy egészben, mindenféle zöldséget gyorsan el lehet rajta készíteni.
Grillezés és BBQ
Be kell vallanom, hogy számomra talán ez a legbonyolultabb sütési mód, még úgyis, hogy nekünk egy kicsi, akciósan megvett kéttálcás grillünk van, és nem valami komplex lecsukhatós gép.
Nőként a faszén, a begyújtós és társai igen távol állnak tőlem. Az elvet tudom, hogyan kell csinálni, láttam már sok példát arra hogyan nem ( 😀 ), de a begyújtás menetét az izzó szénig mindig rá bízom a férfiakra, a sütést pedig örömmel vállalom én.
Ha még sosem próbáltad, javaslom, hogy látogass el valakihez, aki megtanítja a fortélyokat a begyújtástól a sütésig. Lesd el mit is csinál pontosan, mert lehet, hogy egy-egy videóból egyszerűnek tűnik, mégis sokan már a begyújtásnál feladják a dolgot.
A grillezéskor bátran használhatjuk a különböző pácolásokat, akár olajos, fűszeres pác, akár joghurtos pác vagy akár egy előre bekevert bbq pác. Itt az ízek és fűszerek mind megmaradnak a húsokon, zöldségeken és minden füstös aromát kap a végére.
A megszokott húsos, zöldséges ötleteken felül a grillezést használhatjátok tartósításra!
A grilltálcákon elkészíthető a paradicsomszósz, a padlizsánkrém vagy akár a sült paprika is.
Padlizsánkrém recept
3-4 padlizsánt megmosunk és elkezdjük sütni a grillen, amíg puha nem lesz. Az nem baj, ha néhány helyen megkapja a tűz, mert pont ettől lesz intenzív íze az ételnek. Ha megsültek, a megszokottak szerint kaparjuk ki a belsejét, botmixerrel törjük össze és ízlés szerint fűszerezzük (só, bors, zöldfűszerek).
Frissen fogyasztás esetén tehetünk bele majonézt, tejfölt vagy akár tökmagolajat, fagyasztás esetén pedig hagyjuk natúran, és majd akkor ízesítsük be, amikor elővesszük.
Sült paprika recept
Piros kápia paprikákat vagy egyéb lédús paprikát felpakolunk a grillre és szenesedésig sütjük. Amikor elérjük a tökéletes állagot, azaz a teljes paprika átsült, sehol sem nyers, üvegekbe zárjuk és felöntjük olívaolajjal.
Tipp: Ha ezt az ötletet kipróbáljátok grillezés mellé, akkor érdemes dupla adagot készíteni, mert tuti nem marad mit üvegbe zárni.
Ha úgy érzed ez a cikk nem neked szólt, mert nincs kerted, akkor se csüggedj! Nagyon sok szabadtéri tűzrakóhely van az erdőkben, ahova ki lehet menni főzni! Nézz körül a Zala megyei kirándulópontok között és hozd össze a barátaid egy kellemes sétára és egy közös szalonnasütésre.
Zalai kirándulóhelyek, úticélok itt.
A nyár még tart, mi biztosan sok mindent fogunk odakint főzni, így ha érdekel, kövess Instagramon is: @kertikonyha