Nem épp egy kényes fajta, szinte mindenhol megterem az országban, de Zalában kimondottan sokan foglalkoznak vele. Nagy szerencsénkre, hisz a belőle főzött készítmények rengeteg vitamint tartalmaznak és az immunrendszerünk erősítésére is kimondottan jók. Narancssárga bogyóit és szúrós leveleit könnyű felismerni, a C-vitamin tartalma pedig jócskán meghaladja még a citromét is.
Fedezd fel Te is a homoktövis titkait!
Jótékony narancssárga bogyók
A homoktövist Horváth Csilla ismertette meg velem egy bő éve. Csilla a Zala megyei Bakon foglalkozik homoktövis termesztéssel és feldolgozással. Termékeivel pedig számos környékbeli termelői piacon is találkozhattok.
Sokan, köztük én is, elsőre viszolyognak a homoktövis ízétől, hisz magában meglehetősen savanykás, de erre is van megoldás. Na de ne rohanjunk előre, kezdjük azzal, miért is igazán jó homoktövist fogyasztani.
Csillától megtudtam, hogy a homoktövis nem csupán egy egyszerű immunerősítő. A bogyók rengeteg vitamint rejtenek magukban – legkiemelkedőbb a C-vitamin tartalma, de bővelkedik többek között E-, B-, A- és D-vitaminokban, omega zsírsavakban és antioxidánsokban is.
Ha szeretitek a különlegesebb ízvilágú gyümölcsöket, akkor érdemes az őszi erdőben is szétnézni, mert jónéhány finomságra bukkanhattok. Válogatásunkat keressétek az alábbi oldalon:
Erdei ehető gyümölcsök az őszi tájban
Tudtad?
A homoktövis nem csak immunerősítő, de szuper gyulladáscsökkentő, fogyasztása előnyös gyomor- és bélproblémák esetén, fokozza az erőnlétet, méregtelenít és csökkentheti a rákos sejtek kialakulását is. Sőt, nem csak belsőleg, de külsőleg is alkalmazható, többek közt a sejtregenerációban és az allergiás reakciókon is segíthet.
Elsődlegesen a bogyóját szokták feldolgozni, de levelével is érdemes foglalkozni – szárítva teaként lehet elfogyasztani.
A homoktövis termesztése és felhasználása
A homoktövis termesztése nem jelent nagy gondot, a szürete annál inkább. A növény a homokos, laza szerkezetű talajt szereti a legjobban, emiatt a homoktövis Zala megyében is jól érzi magát. Kimondottan nagy viszont a vízigénye, a bő terméshez érdemes sokat öntözni.
A helyi, kisebb termelők általában kézzel szüretelik. Ez az egyik legnehezebb része, hisz a homoktövis bokrok ágai rendkívül tüskések és nagyon tudnak szúrni.
Tehát, ha homoktövis termesztésbe fognátok, mindenképp érdemes megfelelő talajjal és kiépített öntözési rendszerrel rendelkeznetek, de utána sok gondotok nem lesz vele, egészen a szüretig. Akkor viszont elkél a kitartás és a vastag kesztyű.
Tudtad?
A homoktövis bogyói mínusz 40 fokig sem veszítenek a vitamin tartalmukból, így jól eltarthatóak és a fagyasztóból kivéve bármikor felhasználhatóak.
A homoktövis azon növények egyike, melynek szinte minden része felhasználható valamilyen formában. A bogyók összezúzása után többnyire homoktövis préslevet szoktak belőle készíteni, amiből akár napi pár korty fogyasztása is rendkívül egészséges. Ellenben önmagában meglehetősen savanykás íze van, így első sorban almával vagy mézzel elkeverve szokták fogyasztani.
Csillánál én olyan különlegességeket is kóstolhattam, mint a levendulás, a csokis vagy épp a bazsalikomos homoktövis-lekvár és szörp, de messze a sütőtökös homoktövis-lekvár lett a kedvencem, ami igazi őszi finomság. Így ízesítve nem csak egészséges, de rendkívül finom is.
A présleven, a szörpön és a lekváron kívül a szárított leveléből remek gyógytea készülhet. Ráadásul a héja és a magja sem veszik kárba, mert homoktövis őrlemény lesz belőle. A durvább szemcsés lisztre hajazó őrleményt a sütemények ízesítésére lehet használni.
Ha homoktövishez juttok, érdemes vele otthon is kísérletezni.
A homoktövis Zala megyei lelőhelyei
Vitamin Liget – Bak (megtaláljátok a nagykanizsai Piac a Kertben termelői piacon is)
Töviskert – Gutorfölde
Gyógynövények Völgye – Zalaszentlászló
Továbbá érdemes nyitott szemmel járni, hisz szinte bárhol ráakadhattok – a narancssárga bogyóktól roskadozó tüskés bokrot nem nehéz kiszúrni. Mi például Kerecsenyben is találkoztunk már vele.
Reméljük kedvet kaptatok a homoktövis fogyasztáshoz és Nektek is segít ez a csoda-gyümölcs átvészelni a hidegebb időket megfázás nélkül!:) Ha Nektek is van bevált homoktövis készítményetek vagy kedvenc homoktövis lelőhelyetek, osszátok meg velünk az info@szeretunkzala.hu e-mail címen!!:)
Ha pedig Titeket is érdekel az egészséges étkezés, az ősszel is elérhető, természetes vitaminok, a különleges növényfajták vagy szívesen vásárolnátok helyi termelőktől, ajánljuk figyelmetekbe a Mi Kertünkkel készült cikkünket, a kedvenc zalai termelői piacainkat és a Kerka-patak partján található fügeligetet is!!:)
Fotók: Horváth Csilla, Gelencsér Janka
A cikk 2021.10.05-én jelent meg először.