A Zalai Borvidék 2024-es borversenyén termelői, illetve öt kereskedelmi kategóriában hirdettek győztest. A zalai borok hivatalos mustráján 116 nevezett tételből 26 nyert arany minősítést, nagyarany díjban a Kányaváry Borbirtok 2022-es Krónikája részesült.
„Az ország legtitokzatosabb borvidéke” – hivatkoznak így a Zalai Borvidékre a szakmabeliek és a borkedvelők, sőt még azok is, akik Zalába látogatnak kikapcsolódásuk, utazásuk alkalmával.
Köszönhető ez többek között annak, hogy a borvidék nem egy jól körülhatárolható területen fekszik, hanem egész Zalában szétszórva, melynek eredményeképpen más-más adottságokat tudnak kihasználni a szőlősgazdák, a borászok. Az utazó számára pedig azért fantasztikus e táj, mert sosem lehet igazán tudni, hogy a következő domb mögött miféle kincsekre lelni.
Minden domb mögött kincset találsz
A Zalai Borvidék különlegességét az is jól mutatja, hogy míg más hazai borvidékek versenyein általában két-három borászat viszi el az aranyérmeket, addig itt Zalában ez egy picit másképp alakul: a 2024-es versenyen 27 aranyéremből 12 aranyérem külön-külön pincékhez került. Ebből is látszik, hogy mennyire titokzatos és diverz is ez a termőtáj, így akár Dél-Zalában, akár a Zala-völgyben járunk, bárhol aranyérmes borra bukkanhatunk.
A díjátadón külön kiemelték Bakonyi Károly szőlész, szőlőnemesítő nevéhez fűződő fajták megjelenését is. Ezek a Cserszegi fűszeres, a Nektár, a Rozália, és a Pátria, valamint a vörösbor tételsort erősítő Messiás, amely a közelmúltban állami elismerést is kapott.
„Meglepetésnek sem nevezném, inkább az egyre nyilvánvalóbb tény megerősítésének, miszerint a Zalai Borvidék értő kezekben van és a klimatikus átalakulások kevés nyertese közé tartozik. Technológiailag magas szinten elkészített, zamatos, jó savú, helyenként kifejezetten ötletgazdag és komoly potenciállal rendelkező borokat kóstolhattunk.” – értékelte a mezőnyt Fejérvári Gergely borszakíró.
A 2024-es Zalai Borvidék borverseny nyertesei
A forgalmi kategóriák győzteseit az egyes bizottságok legjobbjainak összevetésével a csúcszsűri választotta ki. Ezek alapján a „legek” a következők:
- friss fehérbor: László Pince, Zalaegerszeg, Csicsergő 2023
- érlelt fehérbor: Dóka Éva Pincészet, Zalaszentgrót, Hárslevelű 2021
- rozé: Kányaváry Borbirtok, Zalaszabar, Pirkadat 2023
- vörösbor: Cezar Winery, Nagyrada, Merlot Reserve 2021
- gyöngyöző-habzó: Bezerics Borház, Keszthely, Szexi Irsai 2023
A legjobb termelői bor kategória győztese: Papp Gábor, Becsehely, Generosa 2023
Mi kell az arany minősítéshez?
Ahogy Jászberényi Dániel, a Cezar Pincészet ügyvezető igazgatója fogalmaz, az úgynevezett „soft skillek” tekintetében kitartás, kudarctűrés, sok próbálkozás, szakmai alázat, és persze jó szerencse, de az aranyérmes bor háromnegyed része a tőke minőségén áll vagy bukik.
Kaj István, az Ezres Pince tulajdonosa elmondta, hogy a szőlőt egész évben nagy odaadással kell nevelni, optimális időben kell szüretelni, majd pedig precíz technológiával feldolgozni.
Hogy az idei év milyen lesz, arra maximum Szent György napját, április 24-ét vehetjük egyelőre alapul – ezen a napon volt egyébként a borverseny eredményhirdetése is. A népi megfigyelések szerint ha Szent György napján sok eső esik, akkor a gazdák boldogok lesznek, mert jó lesz a termés. A „szőlő azonban még sokat kint alszik a tőkén” – fogalmazott Jászberényi Dániel, ezért aztán nem is bocsájtkoznánk komoly jóslatokba.
Ezúton is gratulálunk mindenkinek!